لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

درگذشت روثی تامسون، «اسطوره دیزنی»؛ هنرمندی که با میکی موس «بزرگ» شد


میکی موس ۱۹۲۸
میکی موس ۱۹۲۸

روثی تامسون دوست داشت به مردم بگوید که او و میکی موس «با هم بزرگ شده‌اند.»

و این ادعای اغراق آمیزی نبود: خانم تامسون، پویانما (انیماتور) افسانه‌ای نزدیک به ۴۰ سال از عمرش را در شرکت والت دیزنی گذراند و تا قبل از بازنشستگی‌اش در سال ۱۹۷۵، تقریباً بر روی هر فیلم انیمیشنی که فکرش را بکنید - از پینوکیو گرفته تا سفید برفی و هفت کوتوله، نجات‌دهندگان، و فانتازیا - کار کرد.

وی حتی در سال ۲۰۰۰ میلادی، به دلیل سابقه طولانی همکاری‌اش با برادران دیزنی، «والت» و «روی او»، عنوان «اسطوره دیزنی» را کسب کرد.

به گزارش رادیوی عمومی ملی آمریکا «ان‌پی‌آر»، ارتباط خانم تامسون با شرکت والت دیزنی به دوران کودکی او در سال‌های دهه ۱۹۲۰ باز می‌گردد، زمانی که از او به عنوان یک مدل زنده برای سری انیمیشن‌های اولیه دیزنی به نام «کمدی‌های آلیس» استفاده شد.

او سپس در نوجوانی کار خود را در بخش «جوهر و رنگ» دیزنی آغاز کرد و سرانجام به کار انیمیشن و بررسی صحنه ترفیع یافت. خانم تامسون یکی از سه زنی بود که در اتحادیه فیلمبرداری در هالیوود پذیرفته شد.

اولین فیلم انیمیشن بلند خانم تامسون، «سفید برفی و هفت کوتوله» بود که در سال ۱۹۳۷ به نمایش در آمد. او بعدها این فیلم را «محبوب‌ترین‌ فیلم برای تماشای دوباره طی سال‌های بعد» خوانده و گفته بود: «ما هر روز تا دیر وقت کار می‌کردیم تا دقیقاً آن چیزی که می‌خواستیم از آب در بیاید.»

صحنه‌ای از کارتون سفید برفی و هفت کوتوله
صحنه‌ای از کارتون سفید برفی و هفت کوتوله

میندی جانسون، نویسنده و تاریخدان دیزنی، او را «استثنائی» خواند و گفت: «او شاید آخرین حلقه زنجیری بود که ما را به اولین انیمیشن‌های اصلی هالیوود متصل می‌کرد. روثی شاهد زنده و یکی از دست‌اندرکاران مهم در پیشرفت و رشد صنعت انیمیشنی بود که امروزه می‌شناسیم.»

شرکت دیزنی در بیانیه‌ای اعلام کرد که خانم روثی تامسون، روز یکشنبه در ۱۱۱ سالگی در خانه اش «در خواب و در آرامش درگذشت.»

باب آیگر، مدیرعامل شرکت والت دیزنی، از خانم تامسون به عنوان «یک اسطوره در بین انیماتورها» یاد کرد.

XS
SM
MD
LG