لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۱

آمریکا ۱۸مقام روسی را تحریم کرد


آمریکا تحریم هایی را بر 18 مقام روسی به دلیل نقض حقوق بشر وضع کرده است.

این اقدام بر اساس قانونی صورت می گیرد که در ماه دسامبر برای مجازات مقامات درگیر در بازداشت و مرگ سرگئی ماگنیتسکی تصویب و به اجرا گذاشته شد.

او یک وکیل مدافع بود که در سال ۲۰۰۸ ، پس از افشاگریهایش درباره یک اختلاس دولتی، به اتهام فرار از پرداخت مالیات توقیف شد و در زندان به سبب محرومیت از مداوا برای ضرب و جرحهائی که به وی وارد شده بود درگذشت.

هجده نفری که در فهرست تحریم ها از آنها نام برده می شود اینک با ممنوعیت صدور وزیرا و مسدود شدن دارایی هایشان در حوزه قضایی آمریکا روبرو هستند.

اکثرا مقاماتی هستند که در ماجرای ماگنیتسکی درگیر بودند. آنها یک تحقیقگر سابق پلیس مسکو، رییس سابق زندانی را که ماگنیتسکی در آن درگذشت، سه قاضی، و مقاماتی ازکمیته تحقیق و دفتر دادستان کل را شامل می شوند.

یزخلاف آنچه برخی ناظران انتظار داشتند مقامات ارشد مانند آلکساندر باستریکین رییس کمیته تحقیق درفهرست گنجانده نشدند.

در حالی اکثر 18 نفر روس هستند، قهرست شهروندانی از اوکراین، آذربایجان و ازبکستان را نیز در بر می گیرد.

فهرست همچنین شامل دو مقام از جمهوری چچن است. یکی از آنها به کمک به ترور یک مخالف رمضان غدیروف رییس جمهوری چچن در ژانویه 2009 متهم شده است.

مقام دیگر به درگیری در قتل پال کلبنیکوف روزنامه نگار آمریکایی در مسکو در 2004 متهم بود.

در پاسخ به قانون موسوم به ماگنیتسکی، پارلمان روسیه در دسامبر گذشته دو لایحه را به تصویب رساند و ولادیمیر پوتین آنها را امضا کرد.

یک قانون آمریکاییان را از به فرزند خواندگی کودکان روسی ممنوع می سازد، در حالی که دیگری تجریم هایی را که باید علیه کسانی که حقوق انسانی شهروندان روسی را نقض کرده اند وضع شود مشخص می سازد.

پیش از انتشار فهرست ، مسکو به واشنگتن علیه چنین اقدامی هشدار داد و آنرا به زیان مناسبات دو کشور دانست.

با این حال، سخنگوی کاخ سفید گفت علیرغم اختلاف نظر در مورد فهرست، واشنگتن به کار با مسکو ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG