لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

زندگی دوگانه جاسوس روس که داعش او را گردن زد


محمد خاسیو، نوجوانی خود را در چچن گذراند.
محمد خاسیو، نوجوانی خود را در چچن گذراند.

گروه داعش در دوم ماه دسامبر ویدئویی منتشر کرد که در آن مردی با لباس سرهم نارنجی رنگ در کنار دریاچه ای در سوریه زانو زده و به زبان روسی اعتراف می کند که علیه داعش جاسوسی کرده است. سپس یک روس زبان دیگر با چاقو سر او را می برد.

این ویدئو برای مردم روسیه معنایی دیگری داشت؛ این که جنگ به میان مردم روسیه کشیده شده و در عین حال معمایی را نیز مطرح کرده است.

این زندانی در ویدئوی داعش خود را محمد خاسیو معرفی کرده و می گوید از مسلمانان چچن است و برای نهادهای امنیتی روسیه کار می کند.

رمضان قدیروف رئیس جمهوری چچن فورا جاسوس بودن خاسیو را رد کرد.

خبرگزاری رویترز در ادامه می نویسد، با این حال مصاحبه با بیش از ده نفر دیگر حاکی است که این مرد ۲۳ ساله، هم با گروه های مسلمان و هم با نهادهای امنیتی روسی، رابطه داشته و به نظر می رسد که زندگی دوگانه ای داشته است.

محمد خاسیو در خانواده ای غیرمسلمان در روسیه به دنیا آمد و دوران نوجوانی را میان چچنی هایی گذراند که او را یک مسلمان سرسپرده می دانستند. او زبان چچنی را روان صحبت می کرد. برخی از دوستان چچن او به داعش پیوستند و او را نیز به همین کار ترغیب کردند.

از سوی دیکر خاسیو با غیرمسلمانان هم حشر و نشر داشت. در میان نیروهای پلیس آدم داشت و از وزارت کشور روسیه مجوز کار به عنوان محافظ شخصی داشت. او برای برخی کارها از اسمی که هنگام تولد رویش گذاشتند استفاده می کرد: یوگنی یودین.

خاسیو قبل از مرگ، در ویدئوی منتشر شده داعش می گوید که در جهان بین مداخله رسمی روسیه در سوریه و جهادی که چندین هزار شهروند روسی و دیگر جمهوری های شوروی سابق، گیر افتاده است.

نه نهادهای اطلاعاتی و امنیتی، و نه وزارت کشور روسیه، هیچکدام در این پرونده اظهار نظر نکرده اند.

گزارش رویترز می گوید خاسیو تا ۱۰سالگی با مادر روسش زندگی می کرد که بعد او را به دلایلی ناروشن به پرورشگاه سپرد و کمی بعد بر اثر ابتلا به بیماری جان سپرد.

خاسیو در پرورشگاه زبان چچنی را یاد گرفت و به اسلام گروید و نام محمد را بر خود گذاشت.

پس از سه سال به فرزندخواندگی یک خانواده چچن در آمد و نام خانوادگی مادر جدیدش را گرفت، ولی یک سال بعد به علت ناسازگاری با خانواده دوباره به یتیم خانه برگردانده شد.

در سال ۲۰۰۸ وقتی وزیر کشور وقت روسیه از پرورشگاه به منظور جذب نیروی تازه نفس برای مدرسه نظام دیدن می کرد تلاش کرد تا در این میان ثبت نام کند، اما به دلیل سن بیش از حد قبول نشد. او در آن هنگام ۱۶ ساله بود. سپس به کالجی در منطقه ای مسلمان نشین در ۵۰۰ کیلومتری گروزنی پایتخت چچن رفت و در آنجا با دو حلقه مختلف آشنا شد.

در یکی هویت چچن خود را حفظ می کرد و در دیگری با دوستان مرتبط با روسیه اش بود.

او اصرار داشت که با نام چچنی اش یعنی محمد صدا شود و بالاخره به شکل رسمی نامش را تغییر داد و تقاضای پاسپورت چچنی کرد. اما به گزارش رویترز هرگز یک ناسیونالیست افراطی چچن نشد.

در سال ۲۰۱۱ او عکسی از خودش را در کنار پوستر رمضان قدیروف رهبر قدرتمند چچن و نزدیک به کرملین در رسانه های اجتماعی منتشر کرد.

او در عین حال با حلقه دوستان غیرمسلمانش مرتبط بود. از جمله با یک ارمنی که رابط او با نهادهای امنیت روسیه به شمار میرفت رابطه داشت.

خاسیو در سال ۲۰۱۳ میلادی به استخدام یک شرکت امنیتی در چچن در آمد.

خانواده خاسیو نمی دانند او چطور جذب گروه داعش در سوریه شد، اما حدس می زنند یکی از دوستانش که قبلا گرایش های افراطی یافته بود، بر او تاثیر گذاشت.

خاسیو از نوشیدن الکل و معاشرت با زنان لذت می برد، و هیچ نشانی از گرایش های اسلامی نداشت. او سال گذشته ناپدید شد و تماسش را با دوست روس خود حفظ کرد و اطلاعاتی را از کوبانی برای او می فرستاد.

او در این پیام ها نیروهای هم سنگر خود را "برادر" خطاب می کرد و هر بار بیشتر و بیشتر از اصطلاحات اسلامی استفاده می کرد.

به گفته دوست او، خاسیو در آخرین پیامی که در ماه فوریه فرستاد، گفت از جمع آوری اجساد و اعضای بدن مردگان خسته شده و می خواهد به خانه برگردد.

او گفت همان موقع بود که گفتم خاسیو هرگز بر نمی گردد، "چرا که از آنجا هیچ راه برگشتی وجود ندارد."

XS
SM
MD
LG