لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۱

پاسخ کی‌یف به لفاظی‌های مسکو: متجاوزان را از تمام سرزمین‌های اشغالی بیرون می‌رانیم


باهموت، استان دونتسک، ۴ دی ۱۴۰۱
باهموت، استان دونتسک، ۴ دی ۱۴۰۱

در حالی که وزیر امور خارجه روسیه کی‌یف را تهدید کرده است که در صورت عدم پذیرش خواسته‌های مسکو، ارتش روسیه تکلیف را یکسره خواهد کرد، دستیار زلنسکی می‌گوید که هیچ عاملی نمی‌تواند به محقق شدن خواسته‌های روسیه کمک کند.

میخائیلو پودولیاک، دستیار زلنسکی، نیز روز سه‌شنبه در توییتی نوشت: «نه بسیج کامل (نیروها)، نه جستجوهای عجولانه برای گرفتن مهمات، نه قراردادهای محرمانه با ایران، و نه تهدیدهای لاوروف کمکی نخواهد کرد.» پودولیاک گفت، روسیه باید با این واقعیت روبرو شود که اوکراین متجاوزان را از تمام سرزمین‌های اشغالی بیرون می‌کند.

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، پیشتر گفته بود که اوکراین «هر لحظه می‌تواند این مقاومت بی‌معنی را متوقف کند» و اگر اوکراین خواسته‌های روسیه را برآورده نکند، «ارتش روسیه تکلیف این مسئله را روشن خواهد کرد.»

لاوروف گفت که اوکراین از پیشنهادهای روسیه برای «غیر نظامی کردن و نازی‌زدایی» اراضی اوکراین و از بین بردن تهدیدهای روسیه از سوی اوکراین، از جمله چهار منطقه که روسیه مدعی الحاق آنها است آگاه است.

این در حالی است که جامعه بین‌المللی با قاطعیت این ادعاهای روسیه، از جمله ادعاهای ارضی آن در مورد الحاق مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون، و زاپوریژیا را رد کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، گفته است که روسیه اگر بخواهد می‌تواند هر زمانی جنگی را که آغاز کرده است، با خروج نیروهایش و بازگرداندن حاکمیت، آزادی و تمامیت ارضی اوکراین، متوقف کند.

XS
SM
MD
LG