لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

یک کارشناس دیگر موشک‌های مافوق صوت در روسیه به «خیانت» محکوم شد


آناتولی ماسلوف، فیزیکدان روس، در حال انتقال به دادگاه - ۱ خرداد ۱۴۰۳ سن پترزبورگ، روسیه
آناتولی ماسلوف، فیزیکدان روس، در حال انتقال به دادگاه - ۱ خرداد ۱۴۰۳ سن پترزبورگ، روسیه

دادگاهی در شهر سن پترزبورگ روسیه روز سه‌شنبه اول خرداد، یک فیزیکدان و کارشناس موشک‌های مافوق صوت به نام «آناتولی ماسلوف» را به اتهام «خیانت» به ۱۴ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماسلوف یکی از چند کارشناس توسعه موشک‌های مافوق صوت روسیه است که در سال‌های اخیر به اتهام آنچه «خیانت به کشور» عنوان شده، زندانی می‌شوند.

این فیزیکدان ۷۷ ساله در حالی در اتاقک شیشه‌ای دادگاه حاضر شد که خبرنگاران اجازه حضور در جلسه محاکمه را نداشتند. او در این جلسه خود را بی‌گناه دانست و به حکم صادره اعتراض کرد.

آناتولی ماسلوف یکی از سه پژوهشگر ارشد مؤسسه مکانیک نظری و کاربردی در سیبری است که همگی کارشناس مافوق صوت هستند و از سال ۱۴۰۱ به اتهام «خیانت به کشور» بازداشت شده‌اند.

دو دانشمند دیگر، الکساندر شیپلیوک و والری زوگینتسف، در انتظار محاکمه هستند.

یکی از وکلای «دپارتمان اول» – انجمنی که در دفاع از متهمان به خیانت و جاسوسی تخصص دارد – می‌گوید اتهامات علیه همه دانشمندان «افشای اطلاعات در حین شرکت در یک کنفرانس یا پژوهش بین‌المللی است، که جزو اسرار دولتی تلقی می‌شود.

یوگنی اسمیرنوف گفت: «محکومیت علیه ماسلوف نقض فاحش قانون است. من مطمئنم که ماسلوف در مورد اتهاماتی که به او وارد شده مجرم نیست و قربانی سیاست‌های مقامات روسیه است.»

اولگا دینزه، وکیل مدافع ماسلوف، نیز به خبرنگاران گفت موکلش که مشکلات قلبی جدی دارد، از این حکم شوکه شده است، اما «قاطعانه برخورد می‌کند» و درخواست تجدید نظر خواهد کرد.

او موکلش را یک انسان فروتن توصیف کرد و گفت «ماسلوف عمرش را وقف علم در روسیه کرده و دعوت‌های متعدد برای ترک کشور و پیوستن به یک دانشگاه غربی را رد کرده است.»

همکاران ماسلوف در مؤسسه سیبری در نامه سرگشاده‌ای که سال گذشته منتشر شد، گفتند ماسلوف، شیپلیوک و زوگینتسف بی گناه هستند و مقالات علمی که از سوی آنها منتشر یا به کنفرانس‌های بین‌المللی ارائه شده، مورد بررسی قرار گرفته تا اطمینان حاصل شود حاوی اطلاعات محرمانه نیستند.

در پاسخ، کرملین در آن زمان گفت که این افراد با «اتهامات بسیار جدی» روبرو هستند و پرونده آنها در اختیار سرویس‌های امنیتی است.

دینزه، وکیل ماسلوف گفت که موکلش پس از شهادت یک متهم در پرونده دیگری علیه او در ازای یک مجازات کوتاه تر به مدت هفت سال، تحت بازجویی قرار گرفت.

او ظاهراً به زندانی شدن الکساندر کورانوف، دانشمند دیگری در همین زمینه اشاره می کرد که ماه گذشته محکوم شد.

به گفته اولگا دینزه، موج بازداشت استادان برجسته روسیه توسط سرویس امنیتی این کشور در زمانی که ولادیمیر پوتین از نیاز به سرمایه گذاری در حوزه علوم صحبت می کرد، تأسف آور است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه، بارها مدعی شده است کشورش در زمینه موشک‌های مافوق صوت در جهان پیشتاز است؛ او اذعان کرده که از این سامانه‌ها در جنگ اوکراین استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG