لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

مجلس اعلای روسیه لایحه «خیانت» را تصویب کرد


مجلس اعلا در پارلمان روسیه لایحه ای جدید و جنجالی را در مورد خیانت تصویب کرده است که بر اساس آن دادن اطلاعات زیان آور به تشکیلات غیردولتی خارجی جرم محسوب می شود.

مجلس اعلا امروز، چهارشنبه، با تصویب این لایحه راه را برای قانونی کردن آن پس از امضای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری، که انتظار می رود انجام گیرد، هموار کرد.

قانون فعلی، جاسوسی و یا کمک های آسیب زننده به امنیت داخلی روسیه به یک دولت خارجی را خیانت می داند. مصوبه جدید، خیانت را به زمینه هائی دیگر، از جمله به مواردی تعمیم می دهد که اقداماتی زیان آور علیه قانون اساسی، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور توصیف شده است. مصوبه جدید در عین حال تشکیلات بین المللی و دولت های خارجی را نیز مشمول این قانون می شناسد.

هفته گذشته دیده بان حقوق بشر و نیز کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد سوء استفاده های احتمالی از لایحه ابراز نگرانی کرده بودند. مسکو می گوید مصوبه جدید به معنای تقویت و تحکیم بخشیدن به امنیت کشور است.

لایحه اصلاح قانون خیانت هفته گذشته با اکثریت قریب به اتفاق در مجلس نمایندگان روسیه تصویب شده بود.

این اقدام در پی تصویب سریع قوانین دیگری در روسیه در سال جاری انجام می گیرد که تهمت را جرم می شناسد، وب سایت های نامناسب از دیدگاه دولت را محدود می کند، و محدویت های تشکیلات غیر دولتی در مورد استفاده از کمک های مالی خارجی را سخت تر می سازد.
XS
SM
MD
LG