لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۴

تاکنون بیش از ۲ هزار غیرنظامی بر اثر حملات نظامی روسیه در اوکراین کشته شدند


مردم از بمب‌های روسیه به مترو کی‌یف پناه برده‌اند - چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰
مردم از بمب‌های روسیه به مترو کی‌یف پناه برده‌اند - چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

در هفتمین روز از حمله روسیه به اوکراین، آژانس دولتی امور کمک‌های فوری اوکراین اعلام کرد بیش از ۲ هزار غیرنظامی اوکراینی از زمان آغاز تهاجم روسیه به این کشور کشته شده‌اند. سازمان ملل متحد نیز می‌گوید بیش از ۸۰۰ هزار پناهجو در جریان تهاجم روسیه از اوکراین فرار کرده‌اند.

فرار پناهجویان از جنگ اوکراین به مولداوی - ۱۱ اسفند ۱۴۰۰
فرار پناهجویان از جنگ اوکراین به مولداوی - ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

در پی حملات روسیه به شهرهای مختلف اوکراین، مشخص نیست دور‌ دوم گفت‌وگوها برای آتش‌بس میان این دو کشور همسایه چه زمانی برگزار می‌شود. دور‌ اول روز دوشنبه انجام شد که تنها به وعده ملاقات مجدد منجر شد.

کرملین می‌گوید هیئت روسی آماده است امروز چهارشنبه ۱۱ اسفند به میز مذاکره بازگردد، اما با تشدید حملات روسیه، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین گفت که مسکو باید قبل از برگزاری یک نشست دیگر، بمباران اوکراین را متوقف کند.

در حالی که مسکو روز چهارشنبه اعلام کرد شهر خرسون مرکز استانی با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت را تصرف کرده، اما یکی از مشاوران زلنسکی گفته است درگیری‌های خیابانی در این شهر بندری، که در محل رسیدن رودخانه دنیپر به دریای سیاه قرار دارد، در جریان است.

پیش‌تر فرماندار منطقه گفته بود که شهر در محاصره و تحت حمله است و نیروهای روس مغازه‌ها و داروخانه‌ها را غارت می‌کنند.

در هفتمین روز از تهاجم روسیه به اوکراین، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز گفت نماینده روسیه به این آژانس اطلاع داده که ارتش آن کشور نیروگاه هسته‌ای «زاپوریژیا» در اوکراین را تحت کنترل گرفته و عملیات نیروگاه از نظر ایمنی و نظارت در وضعیت عادی است.

آقای گروسی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را بی‌سابقه و موجب نگرانی عظیم جامعه جهانی خواند و در زمینه حفاظت از تأسیسات هسته‌ای هشدار داد. او ادعای روسیه در عادی خواندن کار نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین را نادرست دانست و گفت، آژانس از نزدیک تحولات جاری در اوکراین را زیر نظر خواهد داشت و با طرف‌های درگیر در جنگ جاری در تماس دائم خواهد بود.

همچنین جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت آمریکا در حال بررسی اعمال تحریم‌ها علیه صنعت نفت و گاز روسیه است و چنین گزینه‌ای روی میز است و واشنگتن در حال ارزیابی اثر احتمالی چنین تصمیمی بر بازارهای جهانی و قیمت انرژی در ایالات متحده است.

در این حال با شکل‌گیری صف‌های طولانی مقابل برخی بانک‌ها در روسیه برای خارج کردن سرمایه‌ها، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خروج بیش از ۱۰ هزار دلار از این کشور را از روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ممنوع کرد.

اعمال تحریم‌های تنبیهی غرب بر مسکو، ارزش «روبل» روسیه در برابر ارزهای خارجی به ویژه دلار آمریکا را با افت شدید مواجه کرده است.

از سویی، به گزارش رویترز بزرگترین موسسه وام‌دهنده روسیه، اسبربانک (بانک پس‌انداز فدراسیون روسیه)، به دلیل خروج‌ مبالغ عمده ‌پول نقد و تهدید شدن کارکنان و اموالش که پس از حمله روسیه به اوکراین و تحریم‌‌های غرب صورت گرفته، تقریبا از تمام بازارهای اروپایی خارج می‌شود.


بانک مرکزی اروپا پیش از این دستور بسته شدن شعبه اروپایی این بانک را صادر کرده بود و تصمیم اسبربانک اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسید. بانک مرکزی اروپا هشدار داده بود که به دلیل کاهش سپرده‌گذاری‌ها در این بانک پس از تهاجم روسیه به اوکراین، این بانک در معرض خطر فروپاشی است.

یک هفته پس از تهاجم روسیه به اوکراین، روابط عمومی وزارت امور خارجه ایران از شهروندان ایرانی که «کماکان در شهرها و روستاهای اوکراین حضور دارند» خواست «به سرعت» این کشور را از مرزهای رومانی، مولداوی ،مجارستان، اسلواکی و لهستان ترک کنند یا با سفارت ایران در اوکراین در تماس باشند.

این اطلاعیه در حالی صادر شده که صدور اطلاعیه‌های «هشدار خروج فوری» از سوی کشورهای مختلف خطاب به شهروندان خود در این کشور، از هفته‌ها پیش صورت گرفته و تهران تا روز شروع تهاجم نظامی مسکو، حاضر به اطلاع‌رسانی در این مورد نشد.

XS
SM
MD
LG