لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

معاون ستاد کل ارتش روسیه به اتهام دریافت رشوه کلان دستگیر شد


سپهبد وادیم شامارین، معاون ستاد کل ارتش روسیه
سپهبد وادیم شامارین، معاون ستاد کل ارتش روسیه

روز پنجشنبه ۳ خرداد رسانه‌های روسی از دستگیر شدن معاون ستاد کل ارتش روسیه به اتهام دریافت رشوه کلان خبر دادند.

این آخرین مورد از انبوه پرونده‌های فساد مالی در بین رده‌های بالا نظامی است که ارتش روسیه را متزلزل کرده است.

دستگیری سپهبد وادیم شامارین چهارمین بازداشت یک مقام بلندپایه دفاعی در یک ماه گذشته است که از ۷ اردیبهشت و با دستگیری تیمور ایوانف معاون وزیر دفاع به اتهام دریافت رشوه آغاز شد.

در این فاصله سپهبد یوری کوزنتسف، رئیس کارمندان وزارت دفاع و سرلشکر ایوان پوپوف، فرمانده سابق لشکر ۵۸ روسیه نیز دستگیر شده‌اند.

سپهبد شامارین از سال ۱۳۹۹ مسئول «لشکر ارتباطات» ارتش بوده که مسئول ارتباطات نظامی از جمله اطمینان از ارتباطات فرماندهی محرمانه در میدان نبرد است.

این دستگیری‌ها، که بزرگترین رسوایی ارتش روسیه در سال‌های اخیر است، زمانی رخ می‌دهد که ارتش روسیه با فرماندهی وزیر جدید دفاع، آندری بلوسف اقتصاددان ابتکار عمل را در جنگ با اوکراین دوباره به دست آورده است.

انتصاب بلوسف، که هیچ‌گونه تجربه نظامی ندارد، اقدامی برای مقابله با اتلاف و فساد در هزینه‌های دفاعی تلقی شد. سرگئی شویگو، وزیر سابق دفاع نیز به عنوان دبیر شورای امنیت روسیه منصوب شد.

کرملین تلاش کرد دستگیری شامارین را کم اهمیت جلوه دهد و ضمن اعلام این که مجاز به افشای جزئیات پرونده نیست گفت که اقدامات ضد فساد مشابهی در تمامی بخش‌های مختلف دولت روسیه در حال انجام است.

روز پنجشنبه، بازرسان از دادگاهی در مسکو خواستند که معاون سازمان زندان مسکو را به اتهام دریافت رشوه در بازداشت موقت قرار دهد.

اما سرگئی مارکوف، مشاور سابق کرملین می‌گوید: «دستگیری شامارین فقط یک دستگیری نیست بلکه یک حسابرسی گسترده در کار اداره ارتباطات ارتش توسط اتاق حسابرسی است.» که به گفته او یکی از اهدافش «افزایش روحیه ارتش و تجهیز ارتش به وسایل ارتباطی مدرن و سامانه های هدایت موشکی و توپخانه‌ای» است.

شامارین معاون والری گراسیموف رئیس ستاد کل ارتش است که گرچه در مواقعی به علت عملکرد ارتش با انتقادات شدیدی مواجه بوده، ولی به هیچ تخلفی متهم نشده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته گفت که برنامه ای برای ایجاد تغییر در ستاد کل ارتش ندارد چرا که «کار رزمی» با موفقیت پیش می‌رود.

XS
SM
MD
LG