لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

گل های هلندی در آتش تحریم های روسیه سوختند


کارشناسان: مسکو با سوزاندن مواد غذایی غربی اعتبار روسیه را خدشه دار می کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

روسیه به تلافی تحریم کشورهای غربی علیه آنچه که دخالت مسکو در امور کی‌یف می‌‌دانند، و در راستای سیاست جدید آن کشور در مقابله با این تحریم‌ها و از بین بردن صدها تن مواد غذایی وارداتی از این کشورها، اقدام به سوزاندن گل‌های وارداتی از هلند کرد.

به گزارش دانیل شیرف خبرنگار صدای آمریکا از مسکو، پس از گذشت چند روز از معدوم کردن ۵۰۰ تن مواد خوراکی وارداتی از کشورهای غربی، مقامات روسیه گل‌های وارداتی از هلند را به بهانه احتمال وجود نوعی حشره در آنها آتش زدند.

با این حال، تحلیلگران سیاسی بر این باور هستند که همزمانی این اقدام مسکو با آغاز تحقیقات آمستردام از نقش روسیه در سقوط هواپیمای مسافربری مالزی بر فراز آسمان اوکراین در اواخر تیر ماه سال گذشته، حامل «پیام خاصی» است.

آندری کولیسنکوف، کارشناس اندیشکده کارنگی در مسکو معتقد است که این امر تصادفی نیست و می‌گوید «این رفتار در راستای دیگر کارهای تبلیغاتی رایج ضد غربی است.»

کارشناسان هوانوردی هلندی که درباره سقوط هواپیمایی مالزی تحقیق می‌کنند، اعلام کرده‌اند که قطعاتی از موشک‌های زمین به هوای روسی در لاشه بدنه هواپیما یافته‌اند. اما روسیه ادعا می‌کند این گفته‌ها ادامه توطئه غرب برای از بین بردن اعتبار مسکو در جهان است.

آقای کولیسنکوف می‌گوید که این مقامات روسیه هستند که به اعتبار کشور با سوزاندن مواد غذای مورد نیاز میلیونها شهروند این کشور که در فقر به سر می برند، آسیب می رسانند. به گفته این کارشناس اندیشکده کارنگی «این مساله اساسی و بسیار با اهمیت اخلاقی است. به خاطر این که شهروندان زیادی در روسیه در فقر به سر می برند.»

مقامات روسیه می‌گویند جلوگیری از ورود مواد غذایی غربی به روسیه موجب افزایش تولیدات داخلی می‌شود. اما به گفته کارشناسان، این امر موجب کاهش رقابت و انباشت مواد غذایی داخلی با کیفیت پایین تر می‌شود.

به عقیده آندری کولیسنکوف «وضعیت در همه زمینه ها بسیار نامطلوب است. چه در رقابت، چه در وضعیت تورم، و چه در رشد تولید ناخالص ملی. ما هیچ رشد اقتصادی را شاهد نبودیم.»

روسیه وارد کننده مواد غذایی از استرالیا، کانادا، اتحادیه اروپا و آمریکاست. کرملین در نظر دارد کشورهایی را که از تحریم‌ها‌ی اعمال شده علیه مسکو حمایت می‌کنند نیز به فهرست کشورهای تحریم کننده روسیه اضافه کند.

XS
SM
MD
LG