لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

شلیک هشدار ناو روسیه به کشتی ترکیه در دریای اژه


یک کشتی نیروی دریایی روسیه در تنگه بسفر به سمت دریای مدیترانه می رود - ۲۲ اکتبر ۲۰۱۵
یک کشتی نیروی دریایی روسیه در تنگه بسفر به سمت دریای مدیترانه می رود - ۲۲ اکتبر ۲۰۱۵

روسیه روز یکشنبه به ترکیه هشدار داد از انجام اقدامات به گفته او "تحریک آمیز" علیه نیروهایش در نزدیکی سوریه دست بردارد. این هشدار پس از آن است که ناوگان نظامی روسیه برای پرهیز از برخورد با یک کشتی ترکیه، به نشانه هشدار به سویش شلیک کرد.

وزیر دفاع روسیه درتوضیح اقدام فوق گفت یکی از کشتی های کشورش در روز یکشنبه در دریای اژه مجبور به شلیک هشدارآمیز به سوی یک کشتی ترکیه شده است. او گفت مسکو کاردار نظامی سفارت ترکیه را درباره این مسئله فراخوانده است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت: "به دیپلمات نظامی ترکیه درباره عواقب فاجعه بار بالقوه اقدامات بی پروای آنکارا در قبال نیروهای نظامی روسیه در مبارزه بین المللی علیه تروریسم در سوریه توضیح صریح داده شد."

پیشتر در روز یکشنبه وزارت دفاع روسیه گفته بود که یک کشتی ماهیگیری ترکیه به هشدارهای کشتی جنگی روس بی توجهی کرد و تنها پس از شلیک های هشدارآمیز و در فاصله ۵۰۰ متری ناو جنگی روسی بود که تغییر مسیر ناگهانی داد."

بیانیه وزارت دفاع روسیه می گوید "خوش اقبالی بود که از یک تراژدی پرهیز شد."

مولوت چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه که برای شرکت در نشستی درباره لیبی به رم رفته است گفت آنکارا در حال تحقیق درباره مسئله است و پس از بررسی درباره آن بیانیه ای صادر خواهد کرد.

او ضمن تاکید بر تمایل ترکیه به حل اختلافات اخیر با روسیه در گفت و گو با شبکه خبری ت - ‌ر- ‌ت ترکیه گفت: "ما مایلیم تنش ها را از طریق مذاکره حل و فصل کنیم."

پیش بینی می شود که واقعه اخیر میان دو کشتی روسیه و ترکیه در روز یکشنبه تنش میان دو طرف را بیش از پیش کند. مناسبات دو طرف حدود یک ماه پیش و به دنبال سرنگونی هواپیمای روسیه توسط نیروهای ترک در مرز ترکیه و سوریه به تیرگی گرایید.

رئیس جمهوری روسیه این اقدام ترکیه را "خنجری از پشت" خواند و در اقدامی تلافی جویانه تحریم های اقتصادی را بر ترکیه وضع کرد.

XS
SM
MD
LG