لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۳

اشتون: راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد


مقامات مسکو برنامه ای برای قراردادن زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه زیرنظارت بین المللی به دولت آمریکا ارائه داده اند.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از منابع خبری روسیه گفت برنامه در پیشاپیش دیدار وزیران امورخارجه روسیه و آمریکا در ژنو در روز پنجشنبه، داده شد و انتظار می رود آنها درباره آن بحث کنند.

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از یک منبع روسی گفت جلسه ژنو ممکن است چند روز طول بکشد.

در این میان، بگزارش خبرگزاری فرانسه، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از سوریه خواست به وعده ای که برای رها ساختن تسلیحات شیمیایی داده است عمل کند و شورای امنیت سازمان ملل متحد را ترغیب کرد مسئولیت های خود را بپذیرد.

خانم اشتون به اعضای پارلمان اروپایی گفت او بارها بر نیاز به ادامه کوشش در شورای امنیت تاکید گذاشته است و افزود نقش شورا مهم و غیرقابل جایگزینی است. اشتون گفت «جای تاسف است که شورا قادر نبوده است در مورد چگونگی برعهده گرفتن مسئولیت های خود در مورد مناقشه سوریه به توافق برسد.»

کاترین اشتون، که در جریان بحث درباره تحولات سوریه سخن می گفت، اظهار داشت مهم است از فرصت ناشی از پیشنهاد روسیه استفاده شود، اما یادآورشد لازم است با «احتیاط پیش رفت و تحولات را بررسی کرد.»

اشتون گفت سوریه باید این اقدام بین المللی را «کاملا و بدون شرط» قبول کند، با این حال در تکرار موضع اتحادیه اروپا گفت هیچ راه حل نظامی برای مناقشه وجود ندارد، و کوشش برای برپایی کنفرانس صلح باید به محض این که شرایط اجازه دهد آغاز شود.

پیشتر، خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی از سوریه خواست آمادگی خود را برای از بین بردن سلاح های شیمیایی بدون تاخیر نشان دهد.

او گفت کاربرد تسلیحات شیمیایی«عملی دهشتناک» است که محکومیتی روشن و پاسخی قاطع را ایجاب می کند.

باروسواظهار داشت «جامعه بین المللی، و سازمان ملل متحد در راس آن، مسئولیت دارند این اقدامات را به اجرا درآورند و به مناقشه پایان دهند.»

در همین حال، بنقل از یک مقام فرانسوی گفته می شود مذاکرات فشرده درباره یک قطعنامه پیشنهادی که تسلیحات شیمیایی سوریه را زیر نظارت بین المللی قرار می دهد و به بن بست دیپلماتیک بر سر حمله مرگبار گاز سمی پایان می بخشد، آغاز شده است.
XS
SM
MD
LG