لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۸

بان کی مون:روش حفاظت از مردم سوریه شکست خورده است


دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید شیوه حفاظت از مردم سوریه یک «شکست جمعی» است.

بگزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی مون روز چهارشنبه در جلسه بررسی راه های جلوگیری از نسل کشی، بار دیگر از شورای امنیت خواست برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه اقدام کند.

او گفت «شکست جمعی ما برای جلوگیری از بی رحمی و قساوت در سوریه در دوسال و نیم گذشته، همچنان بر دوش سازمان ملل متحد و کشورهای عضو آن سنگینی خواهد کرد.»

در این میان، یک کمیسیون سازمان ملل متحد که درباره موارد نقض حقوق بشر در سوریه تحقیق می کند، روز چهارشنبه گفت رژیم اسد و طرفداران آن در یک سال و نیم گذشته مرتکب دست کم هشت کشتار جمعی شده اند.

بگزارش اسوشیتد پرس، نتیجه تحقیقات کمیسیون که در ژنو منتشر شد موارد خشونت علیه غیرنظامیان را برجسته می سازد، از جمله اعدام ها و بمباران بیمارستان ها، و نبرد نیروهای دولتی برای بازستانی نواحی تصرف شده توسط شورشیان، شامل رزمندگان خارجی که آنها نیز مرتکب جنایات جنگی شده اند.

گزارش می گوید عاملان این تخلفات و جنایات، در تمام طرف ها، قوانین بین المللی را نادیده می گیرند و نگران پاسخگویی و روبرو شدن با عدالت نیستند.

درگزارش فوق گفته می شود «گلوله باران بی امان هزاران غیرنظامی را کشته و ساکنان شهرها را آواره کرده است. کشتار و دیگر قتل های غیرقانونی با مصونیت صورت می گیرد. شمار زیادی از مردان، کودکان و زنان ناپدید شده اند. بسیاری در بازداشتگاه کشته می شوند. آنهایی که جان بدر می برند، با نشانه های جسمی و روحی شکنجه زندگی می کنند. بیمارستان ها و مدارس گلوله باران می شوند.»

بیانیه همراه با گزارش می گوید اکثر تلفات از حملات غیرقانونی با استفاده از سلاح های متعارف ناشی می شود و هر پاسخی برای پایان دادن به مناقشه باید بر حفاظت از غیرنظامیان استوارباشد.
XS
SM
MD
LG