لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

بررسی جنایات احتمالی گروه شبه‌نظامی واگنر در مالی


کارشناسان سازمان ملل روز سه‌شنبه، خواستار تحقیقات مستقل در ارتباط با جنایات جنگی احتمالی توسط نیروهای دولتی و گروه واگنر در کشور مالی شدند.

دولت مالی که بعد از یک کودتای نظامی در سال ۲۰۲۱ قدرت گرفت ، پیشتر گفته بود که نیروهای روسی فقط به منظور آموزش استفاده از تجهیزات خریداری شده از روسیه به نیروهای محلی، در این کشور مستقر شده اند.

قدرت‌های غربی معتقدند که نیروهای روسیه در مالی از اعضای گروه واگنر هستند.

در بیانیه‌ای که از طرف کارشناسان مستقل صادر شده آمده که از سال ۲۰۲۱ به طور مداوم گزارش های نگران‌کننده‌ای مبنی بر «اعدام‌های وحشتناک، گورهای دسته جمعی، شکنجه، تجاوز و خشونت جنسی، غارت، بازداشت های خودسرانه و ناپدید شدن‌های اجباری توسط نیروهای ارتش مالی و متحدینشان» دریافت کرده اند.

سخنگوی ارتش مالی هنوز اظهار نظری در این زمینه نکرده است .

ولادیمیر پوتین، سال گذشته با اعلام حق همکاری کشورهای آفریقائی با شرکت‌های خصوصی روسی تاکید کرد که دولت روسیه هیچگونه ارتباطی با پیمانکاران نظامی روس در مالی ندارد.

مالی در حال مبارزه علیه نیروهای مرتبط با القاعده و دولت اسلامی و درگیر ناآرامی‌هائی است که به مدت ده سال در این منطقه جریان داشته و به کشورهای همسایه گسترش پیدا کرده است.

در این بیانیه همچنین گزارش‌های موثقی از دست داشتن نیروهای واگنر در قتل عام صدها نفر در ماه مارس داده شد.

بازماندگان این قتل عام در مرکز شهر مورا گفته‌اند که سفیدپوستانی که به نظر روس می‌رسیده اند در این کشتار شرکت داشته‌اند. این حادثه سروصدای بین المللی را برانگیخت و سازمان ملل تحقیقات اولیه در مورد آن را آغاز کرد. ارتش مالی هم اعلام کرد که تخلفی در مورا صورت نگرفته و تنها ۲۰۳ ستیزه‌جو در یک عملیات نظامی کشته شده‌اند.

گروه واگنر به علت نقشش در حمایت از روسیه در تهاجم به اوکراین توجه جهانی را به خود جلب کرد و ایالات متحده هفته گذشته آن را به عنوان یک سازمان جنایی فراملی مسئول نقض گسترده حقوق بشر دانست.

XS
SM
MD
LG