لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

انتخابات روسیه و پوتین در صدر جدول نظرسنجی های نتایج احتمالی


انتخابات روسیه و پوتین در صدر جدول نظرسنجی های نتایج احتمالی
انتخابات روسیه و پوتین در صدر جدول نظرسنجی های نتایج احتمالی

انتخابات ریاست جمهوری روسیه از شامگاه شنبه در این کشور آغاز شد. این پنجمین انتخابات ریاست جمهوری در روسیه از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی از بیست سال پیش تاکنون است. نظرسنجی ها و گمانه زنی ها حاکی است که ولادیمیر پوتین برنده احتمالی است و به این ترتیب تا سال ۲۰۱۸ در کرملین خواهد بود زیرا با توجه به تغییرات صورت گرفته در قانون اساسی روسیه، پیروز این انتخابات شش سال پست ریاست جمهوری را بر عهده خواهد داشت. مدت ریاست جمهوری در روسیه پیشتر چهار سال بود.

به گفته خبرنگار صدای آمریکا از مسکو میزان مشارکت مردم در انتخابات گسترده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتخابات ریاست جمهوری روسیه ساعت هشت شب شنبه به وقت گرینویچ از منتها الیه شرقی روسیه آغاز شد و قرار است که حدود ۲۱ ساعت بعد، یعنی روز یکشنبه، ساعت ۱۷:۰۰ به وقت گرینویچ در کالینینگراد، در غرب روسیه به پایان برسد.

در انتخابات روز شنبه روسیه، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر فعلی و رییس جمهوری پیشین با گنادی ژیوگانوف از حزب کمونیست، میخائیل پروخوروف، یکی از ثروتمندان روسیه، ولادیمیر ژیرینوفسکی از حزب دست راستی لیبرال دموکرات و سرگئی میرونوف، رییس پیشین سنای روسیه رقابت می‌کند. یک نظرخواهی در روسیه پیش‌بینی کرده‌است که آقای پوتین با ۶۰ درصد آرا برنده انتخابات خواهد شد و گنادی ژیوگانوف با ۱۵ درصد آرا در مقام دوم قرار خواهد گرفت.

ولادیمیر پوتین پیشتر از سال۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ دو دوره ریاست جمهوری روسیه را بر عهده داشت. او که اکنون ۵۹ سال دارد، پس از یک دوره کناره گیری از این مقام، برای سومین بار در این انتخابات شرکت می‌کند. قانون اساسی روسیه اجازه سه بار نامزدی متوالی در انتخابات ریاست جمهوری را نمی‌دهد.

مخالفان ولادیمیر پوتین معتقدند که این جاسوس پیشین کا گ ب، در دوران ریاست جمهوری خود جامعه مدنی را سرکوب کرده و مخالف حضور طولانی مدت وی در عرصه سیاست هستند.

درمقابل حامیان پوتین معتقدند که وی روسیه را که به گفته آن‌ها در دوران ریاست جمهوری بوریس یلتسین در دهه ۹۰ میلادی به سمت هرج و مرج و فقر سقوط می‌کرد، نجات داده است.

این رأی‌گیری در حالی آغاز شده است که پلیس مسکو برای مقابله با هر نوع اعتراض احتمالی بیش از شش هزار و ۳۰۰ نیروی نظامی را از سراسر روسیه به پایتخت آورده است و ۹۰ هزار پایگاه انتخاباتی را به دوربین مدار بسته مجهز کرده است.

موافقان آقای پوتین اعلام کرده‌اند که شامگاه یکشنبه در حمایت از وی مقابل کاخ کرملین راه پیمایی خواهند کرد و تخمین زده‌اند که حدود ۲۰ هزار نفر در این تجمع شرکت کنند.

در عین حال، مخالفان نخست وزیر فعلی روسیه نیز گفته ‌اند که دوشنبه شب به گفته آن‌ها «دستکم ۳۰ هزار نفر» در میدان مرکزی «پوشکین» مسکو و با شعار «روسیه‌ای بدون پوتین» جمع خواهند شد.

XS
SM
MD
LG