لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۸

ولادیمیر پوتين در انتخابات ریاست جمهوری روسیه اعلام پیروزی کرد


دمیتری مدودف رئیس جمهوری و ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه در روز یکشنبه به جمع هوادارانش در خارج از کاخ کرملین می پیوندند.
دمیتری مدودف رئیس جمهوری و ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه در روز یکشنبه به جمع هوادارانش در خارج از کاخ کرملین می پیوندند.

ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام پیروزی کرد. به این ترتیب او برای سومین دور در دفتر ریاست جمهوری خواهد بود.

یک موسسه دولتی شمارش آرا در روسیه اعلام کرد که آقای پوتین ۶۳ و نیم درصد از آرا را به خود اختصاص داده که برای پرهیز از به دور دوم کشیده شدن انتخابات، کافی است.

ولادیمیر پوتین طی نطقی برای هزاران تن از هوادارانش در مرکز مسکو گفت که آنان در انتخاباتی آزاد و عادلانه پیروز شده اند. او افزود رای گیری اخیر، آزمایشی بود بر «بلوغ سیاسی و استقلال» روسیه.

آقای پوتین که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ برای دو دور متوالی ریاست جمهوری روسیه را برعهده داشت در انتخابات اخیر که روز یکشنبه ۳ مارس برگزار شد با چهار نفر رقابت می کرد.

گنادی زیگانوف، رئیس حزب کمونیست با ۱۷و يک چهارم درصد آرا پس از پوتین قرار گرفت و ولادیمیر ژیرینوفسکی، کاندیدای ناسیونالیست و میخائیل پروخوروف هر دو با کسب ۷ درصد آرا در مقام سوم قرار گرفتند. سرگئی میرونوف، متحد سابق پوتین نیز با کسب ۳ و هفت درصد آرا در ردیف چهارم جای گرفت. او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ روسیه نیز چهارم شده بود.

انتخابات اخیر روسیه با خشونت هایی نیز همراه بود. نهاد مستقل نظارت بر انتخابات Golos می گوید بیش از ۲ هزار گزارش مبنی بر تقلب دریافت کرده است.

حدود ۲۰۰ هزار داوطلب ناظر، برای نظارت بر روند رأی گیری به سرتاسر کشور پهناور روسیه اعزام شدند. همچنین ۶۰۰ هزار کاربر اینترنت برای نظارت بر دوربین های کامپیوتری که در اغلب ۱۰۰ هزار حوزه رأی گیری نصب شده بود، ثبت نام کرده بودند.

فعالان اپوزیسیون روسیه انتخابات اخیر در این کشور را تقلبی می دانند و به آن معترضند.

XS
SM
MD
LG