لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۵

انتظار می رود پوتین بار دیگر بریاست جمهوری روسیه انتخاب شود


مردم روسیه روز یکشنبه برای انتخاب رییس جمهوری جدید رای می دهند، انتظار می رود ولادیمیر پوتین نخست وزیر، علیرغم اعتراض های بی سابقه علیه او و حزب حاکم روسیه متحد، به ریاست جمهوری بازگردد.
از زمان پیروزی حزب پوتین در انتخابات پارلمانی دسامبر، صدها هزار روس به نشانه اعتراض به خیابان ها ریخته اند. آنها ادعا می کنند حزب از طریق پرکردن صندوق های رای و تقلب برنده شد، حزب این اتهام را رد می کند.
آخرین نظر خواهی همگانی مستقل پیش از رای گیری حاکی است که انتظار می رود پوتین با کسب ۶۲ تا ۶۶ درصد آرا از رفتن به دور دوم پرهیز کند.

نظر سنجی های اخیر نشان می دهد ۸۰ درصد روس ها بر این باورند که پوتین بازخواهد گشت، و ۵۷ درصد معتقدند او هنوز رهبر کشور است، حتی هرچند دمیتری مدودف رسما رییس جمهور است. پوتین از سال ۲۰۰ تا ۲۰۰۸ دو دوره رییس جمهوری بود.
پوتین چهار رقیب دارد که اکثر آنها چهره هایی آشنا در صحنه سیاسی روسیه هستند. انتظار می رود گنادی زیوگانف رهبر حزب کمونیست در رای گیری در جایگاه دوم قرار گیرد، در حالی که انتظار می رود ولادیمیر ژیرینوسکی و میخاییل پروخوروف میلیارد برای مقام سوم رقابت کنند. سرگئی میرونوف متحد سابق پوتین در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۴ نفر آخر شد و پیش بینی می شود در رای گیری روز یکشنبه نیز بار دیگر چنین کند.

XS
SM
MD
LG