لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۹

وزارت خارجه آمریکا: دور دوم مذاکرات راهبری ایالات متحده و روسیه این هفته برگزار می‌شود


وندی شرمن - آرشیو
وندی شرمن - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که دور دوم مذاکرات راهبردی ایالات متحده و روسیه اواخر هفته جاری برگزار می شود.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه پنجم مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که وندی شرمن، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا، رهبری یک هیئت آمریکایی از بخش‌های مختلف دولت را در مذاکرات «گفت‌و‌گوهای ثبات راهبردی دوجانبه ایالات متحده-روسیه» که روز پنجشنبه در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود، بر عهده خواهد داشت.

دور اول مذاکرات راهبردی در ماه ژوئیه و پس از آن انجام شد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و ولادیمیر پوتین، همتای روس او، در نشست ماه ژوئن برای آغاز مجدد گفت‌و‌گو‌های دو طرف توافق کردند.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که در این سفر بانی جنکینز ، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی، خانم شرمن را همراهی خواهد کرد.

بنا بر این بیانیه، این مذاکرات بر اساس تعهد رؤسای جمهوری دو کشور در نشست ژوئن گذشته در ژنو مبنی بر انجام گفتگوهایی پویا با هدف فراهم کردن زمینه برای «کنترل تسلیحات و اقدامات کاهش‌دهنده خطر در آینده» انجام می‌شود.

این بیانیه می‌افزاید که خانم شرمن بعد از ژنو به برن و سپس به ازبکستان سفر می‌کند و سفر خود را با سفر به دو کشور هسته‌ای رقیب، یعنی هند و پاکستان، به پایان می‌رساند.

آمریکا و روسیه تلاش می‌کنند اختلافات متعدد، از سلاح‌های هسته‌ای گرفته تا موضوع فضای مجازی، را حل کنند.

XS
SM
MD
LG