لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

پوتین: بی اعتمادی در روابط با آمریکا پیش از بحران اوکراین پیش آمد


خبرنگاران در حال گوش دادن به پرسش های ادوارد اسنودن در برنامه تلویزیونی ولادیمیر پوتین – April 17, 2014
خبرنگاران در حال گوش دادن به پرسش های ادوارد اسنودن در برنامه تلویزیونی ولادیمیر پوتین – April 17, 2014
رئیس جمهوری روسیه روز پنجسنبه گفت که اعتماد متقابل بین ایالات متحده آمریکا و روسیه، پیش از آغاز بحران در اوکراین آسیب دیده بود، اما در عین حال اعلام کرد خواهان ترمیم آن و بهبود روابط و همکاری های بین دو کشور شد.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین آنچه را «دورویی آمریکا» خواند عامل کاهش همکاری ها به پائین ترین سطح از زمان جنگ سرد دانست و گفت «ایالات متحده می تواند در مورد یوگسلاوی، عراق، افغانستان و لیبی دست به اقدام بزند اما روسیه اجازه ندارد از منافع خود دفاع کند.»

مسکو و واشنگتن بر سر موضوعات مختلفی در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند، از طرح های دفاع موشکی آمریکا و گسترش ناتو گرفته تا جنگ داخلی در سوریه. پوتین می گوید برای بهبود روابط دو کشور، آمریکا باید به منافع دیگران و قوانین بین المللی احترام بگذارد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت: «می خواهم بار دیگر تاکید کنم که روسیه علاقمند به ارتقای روابط با ایالات متحده است و برای اطمینان از ترمیم اعتماد متقابل بین دو کشور هر کاری انجام می دهم.»

آمریکا، به منظور تنبیه مسکو به خاطر تصرف و الحاق کریمه از اوکراین به روسیه، تحریم هایی را علیه تعدادی از شخصیت های روس اعمال کرده و می گوید در صورتی که دخالت روسیه در اوکراین برای بی ثبات کردن آن کشور ادامه یابد، آماده است تحریم های بیشتری وضع کند.

پوتین، در یک برنامه تلویزیونی، ضمن انتقاد از عملکرد دولت اوکراین در برخورد با جدایی طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی آن کشور، احتمال اعزام نیروی نظامی به اوکراین را رد نکرد اما در عین حال گفت امیدوار است نیازی به انجام این کار نباشد و بحران پیش آمده از طریق دیپلماسی حل و فصل شود.

در این برنامه که روز پنجشنبه پخش شد، اوکراین موضوع اکثر پرسش ها بود و رئیس جمهوری روسیه تلاش کرد تا با بیان اظهاراتی مسالمت جویانه، بیشتر، از امکان سازش بر سر سنگین ترین بحران پیش آمده بین شرق و غرب پس از دوران جنگ سرد صحبت کند.

اسنودن و پوتین
ادوارد اسنودن، افشاگر اسناد محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا، یکی از کسانی بود که در این برنامه تلویزیونی اقدام به طرح پرسش از ولادیمیر پوتین کرد. با آن که او در استودیو حضور نداشت، اما این اتفاق به عنوان نخستین تماس آشکار اسنودن با رئیس جمهوری روسیه شناخته می شود؛ هرچند مشخص نیست که ویدئوی پخش شده از پیش ضبط شده بود یا ارتباط ویدئویی زنده بود.

اقدام روسیه برای اعطای پناهندگی به اسنودن در تابستان سال گذشته، موضوع دیگری است که به اختلاف ها میان کاخ سفید و کرملین دامن زده است.

اسنودن که پرسش خود را به زبان انگلیسی مطرح کرد از پوتین پرسید: آیا روسیه تماس های شهروندان آن کشور را ضبط، ثبت و پردازش می کند؟ و این که آیا رئیس جمهوری روسیه بر این باور هست که به بهانه ارتقای سطح کارآمدی تحقیقات، می توان شنود از شهروندان را توجیه کرد یا خیر.

پوتین، که خود سابقه فعالیت در سازمان جاسوسی آن کشور در زمان اتحاد جماهیر شوروی را دارد، پاسخ داد برای انجام این کار، به عنوان بخشی از تحقیقات جنایی، قوانینی وجود دارد اما «در سطح وسیع و گسترده قطعا اجازه این کار را نداریم و امیدوارم هرگز چنین اجازه ای هم نداشته باشیم.»

این پرسش و پاسخ فرصتی را برای رئیس جمهوری روسیه فراهم کرد تا تصویری را از روسیه ارائه دهد که گویی به نسبت آمریکا، کمتر در زندگی خصوصی شهروندانش دخالت می کند و به ادوارد اسنودن هم این امکان را داد که بگوید نگران نقض حریم خصوصی مردم در همه کشورهاست، نه فقط در ایالات متحده آمریکا.
XS
SM
MD
LG