لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

روزنامه نگاری آمریکا و مراسم پولیتزر ۲۰۱۴


سیگ گیزلر مسئول اداری جایزه پولیتزر، دانشگاه کلمبیا، نیویورک
سیگ گیزلر مسئول اداری جایزه پولیتزر، دانشگاه کلمبیا، نیویورک

برندگان جوایز پولیتزر سال ۲۰۱۴ در رشته های مختلف از جمله گزارش خبری، عکاسی، و ادبیات، دوشنبه شب طی مراسمی در شهر نیویورک آمریکا معرفی شدند.

دانشگاه کلمبیا برگزارکننده مراسم و اعطاکننده جوایز پولیتزر، معتبرترین جایزه مطبوعاتی آمریکا، است که در ۱۴ رشته از جمله روزنامه نگاری، نمایش موسیقی، شعر و کتاب به برندگان اهدا می شود.

در مراسم امسال از روزنامه های واشنگتن پست و نسخۀ آمریکایی روزنامۀ گاردین – به خاطر «خدمت به جامعه» تقدیر شد و به خاطر پوشش خبری افشاگری های ادوارد اسنودن درباره عملیات اطلاعاتی سازمان امنیت ملی آمریکا و تنویر افکار عمومی به آنها جوایزی به طور جداگانه اهدا شد.

سال گذشته اسنودن، که به عنوان کارمند قراردادی شرکت بوزآلن همیلتون در آژانس امنیت ملی آمریکا کار می کرد، با انتشار انبوهی از اسناد محرمانه در باره سیستم گسترده نظارت دولتی بر داده های تلفنی و اینترنتی، موجب آشفتگی دولت ایالات متحده شد، تا آنجا که در ماه ژانویه، دولت از منع شنود مکالمات رهبران کشورهای دوست و انجام اصلاحاتی محدود در آن زمینه خبر داد.

در ذهن کسانی که مراسم امسال پولیتزر را دنبال می کردند، این پرسش مطرح بود که آیا هیئت داوران، از گزارش هایی که براساس افشاگری های اسنودن تهیه شده قدردانی می کند یا نه.

گلن گرینوالد (Glenn Greenwald) و لورا پویتروس (Laura Poitras)، اولین خبرنگارهایی که در روزنامه گاردین گزارشی درباره افشاگری های ادوارد اسنودن نوشتند، و بارتون گلمن (Barton Gellman) از روزنامۀ واشنگتن پست که اسنودن اسنادی را در اختیارش گذاشته بود، جمعه گذشته جایزه مطبوعاتی جورج پولک (George Polk) را دریافت کردند.

روزنامه بوستون گلوب هم به خاطر پوشش گسترده و مناسب انفجارها در جریان برگزاری دوی ماراتن بوستون در سال ۲۰۱۳، برنده «تازه‌ترین خبرها» شد و روزنامه نیویورک‌ تایمز نیز موفق به کسب دو جایزه مربوط به عکاسی شد.

برندگان جوایز پولیتزر در رشته‌های دیگر نیز در مراسم دوشنبه شب معرفی شدند. در بخش داستان های رمان این جایزه به «گلد فینچ» نوشتۀ دانا تارت نویسنده آمریکایی اهدا شد.

عنوان جایزه پولیتزر برگرفته از نام جوزف پولیتزر، روزنامه نگار و ناشری است که بخش بزرگی از ثروت خود را برای ایجاد دانشکده روزنامه نگاری در دانشگاه کلبمیا وقف کرد.

مراسم اهدای جوایز پولیتزر از سال ۱۹۱۷ هر ساله برگزار می شود و هیئتی ۱۹ نفره از سردبیران و مدیران نشریات و شخصیت های دانشگاهی، برندگان جوایز در رشته های مختلف را تعیین می کنند.

در سال ۲۰۰٩ این هیئت سنت شکنی کرده و در کنار روزنامه نگاری سنتی، اهدای جایزه به روزنامه نگاری دیجیتال و چندرسانه ای را به فهرست جوایز پولیتزر افزود.
XS
SM
MD
LG