لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

دومین دور گفت‌وگوهای استراتژیک آمریکا و روسیه در ژنو برگزار شد


وندی شرمن قائم مقام وزیر خارجه آمریکا (چپ) و سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه - آرشیو
وندی شرمن قائم مقام وزیر خارجه آمریکا (چپ) و سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه - آرشیو

واشنگتن و مسکو روز پنجشنبه ۸ مهر با صدور یک بیانیه مشترک اعلام کردند در دومین دور گفت‌وگوهای استراتژیک خود در ژنو سوئیس، که با هدف کاهش تنش میان این دو قدرت هسته‌ای جهان برگزار شد، مذاکرات «فشرده و اساسی» شکل گرفت.

در بیانیه‌ای که در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، گفته شده است رئیس جمهوری آمریکا و رئیس جمهوری روسیه پیشتر در دیدار ماه ژوئن خود در ژنو به یک روند یکپارچه، برنامه ریزی شده و قوی برای کاهش تنش‌ها متعهد شده بودند.

سرپرستی هیئت آمریکایی را وندی شرمن قائم مقام وزیر خارجه آمریکا برعهده داشت و سرپرستی هیئت روسی نیز با سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه بود.

طبق این بیانیه مشترک، دو طرف توافق کردند برای پیشبرد اهداف این دیدارها دو کارگروه مجزا تشکیل دهند تا از جمله در خصوص مبانی و اهداف توافق احتمالی آتی در زمینه کنترل تسلیحات کار کند.

به نوشته رویترز، جو بایدن و ولادیمیر پوتین که کشورهایشان ۹۰ درصد سلاح های هسته‌ای جهان را در اختیار دارند، در دیدار ماه ژوئن توافق کردند «گفتگوی ثبات استراتژیک» دوجانبه را برای زمینه سازی کنترل تسلیحات در آینده و کاهش خطرات در این زمینه آغاز کنند.

XS
SM
MD
LG