لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۹

پرزیدنت ترامپ در ورشو: رفتار تهدیدآمیز کره شمالی عواقب بدی خواهد داشت | اشاره به ایران


اولین سخنرانی عمومی رئیس جمهوری آمریکا در اروپا
اولین سخنرانی عمومی رئیس جمهوری آمریکا در اروپا

دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا از جامعه بین المللی خواست به کره شمالی نشان دهند رفتار تهدیدآمیز آن کشور عواقب بدی خواهد داشت.

پرزیدنت ترامپ در اولین سخنرانی عمومی در خاک اروپا که روز پنجشنبه ۱۵ تیر در ورشو ایراد شد، گفت ، وظیفه جامعه جهانی نه تنها شکست تروریسم بلکه مهار برنامه موشک بالستیک کره شمالی است.

وی گفت: ما نه تنها باید برای امنیت کشورهایمان از تهدید تروریسم تلاش کنیم ، بلکه ، همچنین ، باید با تهدید کره شمالی مقابله کنیم و با قاطعیت مقابله خواهیم کرد.

پرزیدنت ترامپ همچنین به کره شمالی هشدار داد در صورت ادامه برنامه موشکی خود با عواقب شدید روبرو خواهد شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنرانی خود در میدان اصلی شهر ورشو، وعده داد که واشنگتن اتکای کشورهای اروپای میانه را به دریافت انرژی از روسیه منتفی کند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به رغم اینکه باردیگر پرداخت سهم عادلانه اعضای ناتو در این پیمان نظامی را خواستار شد، اما گفت که کشورش به اجرای بند پنجم منشور ناتو که همان دفاع از اعضا است، قویا پایبند است.

اشاره به ایران

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی روز پنجشنبه به ایران هم در بخشی از سخنانش اشاره کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا گفت شاهد حملات تروریستی یکی پس از دیگری بوده‌ایم اما این روند را متوقف خواهیم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر از سفر و سخنرانی اردیبهشت ماه در عربستان در میان رهبران کشورهای اسلامی یاد کرد و گفت یکی از نکات مهم آن نشست قطع کمک مالی دولت ها به تروریست ها بود.

آقای ترامپ بار دیگر گفت ما با تروریسم افراطی اسلامگرا مواجه هستیم و درهای آمریکا را به روی آنها می بندیم.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به وضعیت سوریه از ایران یاد کرد و گفت از روسیه و ایران می خواهیم که حمایت از رژیم اسد را پایان بدهند.
آقای ترامپ از ایران نیز خواست از رفتارهای تنش زا دست بردارد و به جمع کشورهای مسئول بپیوندد.

کره شمالی

اظهارات آقای ترامپ یک روز بعد از سخنرانی نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بیان شد که در نشست اضطراری شورای امنیت به چین هشدار داد که به علت نقض تحریم های تجاری کره شمالی، روابط تجاری گسترده با آمریکا را به خطر خواهد انداخت.

خانم هیلی همچنین ، در سخنانی شدید اللحن گفت ، کره شمالی با ادامه آزمایش های موشکی ، راهی یه غیر از اتخاذ گزینه نظامی برای آمریکا باز نخواهد گذاشت.

وی گفت: آمریکا آماده ی استفاده از طیف وسیعی از توانایی های خود برای دفاع از خود و متحدانش است. یکی از این توانایی ها ، نیروی قابل توجه نظامی ما است. ما از این نیرو اگر مجبور باشیم استفاده می کنیم اما ، ترجیح می دهیم به این سمت کشیده نشویم.

همزمان با اظهارات مقام های آمریکایی، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو از کره شمالی خواست برنامه های موشکی و اتمی خود را که تهدیدی علیه صلح جهانی است، متوقف کند.

وی گفت: موضع ناتو روشن است. کره شمالی باید تعهدات بین المللی خود را رعایت کند. کلیه فعالیت های مرتبط با برنامه موشک بالستیک و برنامه اتمی خود را متوقف کند. برنامه های تولید سلاح های کشتار جمعی را یک بار و برای همیشه تعطیل کند و برای تعامل با جامعه جهانی گام بر دارد.

چین ، که خواستار غیر اتمی کردن شبه جزیره کره است ، از طرفین خواست خویشتن داری نشان دهند.

آزمایش پرتاب موشک بالستیک قاره پیمای کره شمالی در روز سه شنبه گذشته که از سوی آمریکا و کره جنوبی تایید شده ، مرحله ای جدید در تلاش پیونگ یانگ برای تولید موشک های دور برد اتمی تلقی شده است.
در همین حال ، کره جنوبی و آمریکا ، امروز ، پنجشنبه ، در واکنش به آزمایش موشکی پیونگ یانگ ، مانوز نظامی مشترکی را در اب های شرقی شبه جزیره کره انجام دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG