لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۰

پنتاگون ادعای مسکو در مورد عملیات آمریکا در آب‌های روسیه را رد کرد


یک زیردریایی آمریکا - آرشیو
یک زیردریایی آمریکا - آرشیو

آمریکا روز شنبه ادعای مسکو را که اعلام کرد یک کشتی نیروی دریایی روسیه، یک زیردریایی آمریکایی را در آب‌های روسیه تعقیب و آن را به اقیانوس آرام راند، رد کرد.

به نوشته رویترز، واشنگتن انجام هرگونه عملیات نظامی در آب‌‌های روسیه را تکذیب کرد.

خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از وزارت دفاع روسیه نوشته بود که یک کشتی نیروی دریایی روسیه یک زیردریایی آمریکایی را در آب های روسیه در اقیانوس آرام و پس از اینکه زیردریایی دستورات کشتی روس را برای آمدن به روی سطح آب نادیده گرفت، تعقیب کرد.

کایل رینز، یک سخنگوی ارتش آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «در ادعاهای روسیه در مورد عملیات ما در آب‌های آنها حقیقتی وجود ندارد.»

در ادامه این بیانیه ارتش آمریکا آمده است که ارتش ایالات متحده در آب‌های بین‌المللی فعال است.

به نوشته رویترز ایالات متحده به طور معمول بر فعالیت‌های نظامی دیگر کشورها بدون نیاز به ورود به آب‌های آنها نظارت می‌کند.

وزارت دفاع روسیه می‌گوید که در مورد این حادثه، وابسته دفاعی ایالات متحده را فراخوانده است.

روسیه مدعی شده است که زیردریایی آمریکایی بامداد روز شنبه در نزدیکی جزایر کوریل مشاهده شد که در آنجا روسیه مشغول مانوور نظامی است. به نوشته رویترز ژاپن مدعی مالکیت بر بخشی از زنجیره جزایر کوریل است و اختلاف ارضی بر سر برخی از جزایر به زمانی برمی گردد که اتحاد جماهیر شوروی در دوران جنگ جهانی دوم آنها را تصرف کرد.

روز شنبه وزیر دفاع روسیه در حالی با همتای آمریکایی خود تلفنی گفت‌وگو کرد که واشنگتن و متحدان غربی‌‌‌اش هشدار داده‌اند که آتش جنگ در اوکراین هر لحظه ممکن است شعله‌ور شود.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز روز شنبه یک ساعت تلفنی درباره اوکراین صحبت کردند. آمریکا نسبت به عواقب حمله احتمالی روسیه به اوکراین، به مسکو هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG