لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

روسیه بر وجود اختلاف زیاد در مذاکرات غنی سازی تاکید کرد


بنا به گزارش رویترز در ای میل یک مقام ارشد اتحادیه اروپا آمده است که اگرچه اختلاف در مواضع ایران و قدرت های جهانی در مذاکرات موسوم به ۵+۱ زیاد است، اما به نظر می رسد مذاکره کنندگان ایرانی «بسیار متعهد» هستند که به توافقی برای پایان دادن به جنجال برنامه اتمی ایران دست یابند.

روسیه - یکی از ۶ قدرت جهانی که خواهان عقب نشینی ایران از برنامه اتمی مورد اعتراض آن کشور است - گفته است که دو طرف مذاکره «اختلاف زیاد»ی بر سر موضوع غنی سازی اورانیوم دارند.

باراک اوباما در پیام نوروزی خود به مردم و رهبران ایران گفت اگر ایران گام های لازم را بردارد، امکان رسیدن به توافق وجود دارد. آقای اوباما گفت: «همان طور که قبلاً گفته ام، هیچ توهم و ابهامی ندارم. این کار دشوار خواهد بود. اما در این صورت ایران به انرژی صلح آمیز هسته ای دسترسی خواهد داشت. و در این صورت ما - به طریقی صلح آمیز، با دیپلماسی –به یکی از بزرگترین چالش های صلح و امنیت بین المللی پرداخته ایم.»

ای میل یاد شده در گزارش رویترز، بعد از مذاکرات روز سه شنبه و چهارشنبه در وین - اتریش، توسط هلگا اشمید معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات ۵+۱ با ایران، به مقامهای ارشد کشورهای عضو اتحادیه اروپا نوشته شده است.

تهران می گوید برنامه هسته ای اش صلح آمیز است، اما کشورهای غرب نگران اند که این برنامه توان تولید سلاح اتمی برای ایران ایجاد کند.

مذاکرات این هفته ایران و قدرت های جهانی پیرامون آینده راکتور اتمی اراک بود که بالقوه می تواند پلوتونیوم مورد نیاز برای بمب اتمی تولید کند. ایالات متحده گفته است که در بازگشت به مذاکرات در روز هفتم آوریل، به کوشش زیادی نیاز است که اختلافات در این باره از میان برداشته شود.

این نظر در ای میل اشمید بازتاب یافته، آنجا که گفته شده ما در مراحل اولیه مذاکرات همه جانبه نهایی هستیم، هنوز کارهای زیادی باید انجام گیرد، در برخی مسائل و مواضع اختلافات زیاد است.
اشمید افزوده است که به هر حال برداشت این است که مذاکره کنندگان ایرانی خیلی برای رسیدن به راه حل جامع در زمان ۶ ماهه پیش بینی شده متعهد هستند.

.
XS
SM
MD
LG