لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

ارمنستان و آمریکا مانور مشترک نظامی برگزار می‌کنند


یک سرباز ارمنستان - آرشیو
یک سرباز ارمنستان - آرشیو

ارمنستان روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهایش هفته آینده با ایالات متحده مانورهای نظامی مشترک برگزار می کنند.

بیانیه وزارت دفاع ارمنستان در حالی صادر شد که نخست وزیر این کشور می‌گوید روسیه به تضمین های امنیتی در جریان درگیری ها با جمهوری آذربایجان، وفادار نبوده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد رزمایش‌هایی که از دوشنبه هفته آینده آغاز می‌شود با هدف آماده‌سازی یگان‌ها برای عملیات‌حفظ صلح بین‌المللی است.

وزارت دفاع ارمنستان نگفت که چه تعداد نیرو در تمرین های نظامی شرکت می کنند و یا چه تمرین های مشخصی با آمریکا قرار است انجام بگیرد.

سخنگوی کرملین، دیمیتری پسکوف، پس از اعلام بیانیه وزارت دفاع ارمنستان گفت: «در رابطه با این رزمایش، به طور حتم، (این) اخبار به ویژه در شرایط امروز هشدار دهنده است.»

نخست وزیر ارمنستان، نیکول پاشینیان، روز یکشنبه در مصاحبه ای، سیاست اتکا به روسیه برای تضمین امنیت کشورش را «اشتباه استراتژیک» خواند، چرا که به گفته او مسکو نتوانست این تضمین را عملی کند و در حال کاهش نقش خود در منطقه است.

نیکول پاشینیان در گفتگویی با روزنامه ایتالیایی «لا رپوبلیکا» که یکشنبه منتشر شد، روسیه را متهم کرد که در تضمین امنیت ارمنستان و در جریان آنچه که به گفته او تجاوز جمهوری آذربایجان است، کوتاهی کرده است.

ارمنستان از زمان جنگ سال ۲۰۲۰ با باکو به طور فزاینده ای از روسیه ناامید شده است.

پاشینیان گفت که کشورش می خواهد روابط امنیتی خود را متنوع کند. ایروان به طور سنتی روابط نزدیک دفاعی با مسکو داشته است. جمهوری آذربایجان روابط دفاعی نزدیکی با ترکیه و اسرائیل دارد.

XS
SM
MD
LG