لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

اتحادیه اروپا: اوکراین در دو زمینه برای آغاز مذاکرات پیوستن به اتحادیه پیشرفت کرده است


نقشه اوکراین
نقشه اوکراین

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد اوکراین پیشرفت‌هایی در زمینه اصلاحات سیاسی برای آغاز مذاکرات پیوستن به این اتحادیه داشته اما هنوز باید در پنج زمینه مهم دیگر پیشرفت کند.

امیدهای اوکراین برای آغاز گفت‌وگوهای پیوستن به اتحادیه اروپا، پس از ارزیابی روز پنجشنبه کمیسیون اروپا افزایش یافته است. اما این ارزیابی همچنین نشان‌دهنده مسیر دشوار پیش‌روی کی‌یف برای تکمیل هفت گامی است که سال گذشته از طرف اتحادیه اروپا برای این کشور درگیر با لشکرکشی پوتین تعیین شد.

به گفته اولیور وارهلی، کمیسیونر اروپا برای روابط با همسایگان اتحادیه اروپا، اوکراینی‌ها در مسیر پیوستن به این اتحادیه هستند و به رغم اینکه تحت حمله روسیه هستند، سخت تلاش می‌کنند.

او افزود: «کی‌یف دو گام از هفت گام تعیین‌شده از سوی اتحادیه اروپا یعنی اصلاح دو نهاد قضایی و تصویب قوانین رسانه‌ای مطابق با استانداردهای این اتحادیه را برداشته است.»

اصلاحات در دادگاه قانون اساسی، مبارزه با فساد، پولشویی، مهار تاثیر الیگارش‌ها، و نهایتا نحوه رفتار با اقلیت‌ها پنج زمینه دیگری است که به گفته این مقام بلندپایه اروپایی، اوکراین باید در آن به اندازه کافی پیشرفت کند.

در همین ارتباط، وزیر امور خارجه سوئد اقدامات اوکراین را به رغم شرایط غیرعادی جاری در این کشور، «چشمگیر» خواند.

تصمیم درباره پیوستن اعضای جدید به اتحادیه اروپا و زمان آغاز مذاکرات در این باره به عهده دولت‌های عضو است.

هر دولتی برای پیوستن به اتحادیه اروپا باید خود را با استانداردهای این اتحادیه در زمینه‌های مختلف از آب‌وهوا گرفته تا قوانین مربوط به کار سازگار کند. فرایند پیوستن به اتحادیه اروپا معمولا چند سال به طول می‌انجامد.

همسایه‌های اوکراین در شرق اروپا از جمله لهستان و دولت‌های حوزه دریای بالتیک از پیوستن سریع اوکراین به اتحادیه اروپا حمایت می‌کنند اما اعضای قدیمی‌تر در غرب اروپا از جمله فرانسه، آلمان، و هلند به تسریع این فرایند روی خوشی نشان نمی‌دهند.

XS
SM
MD
LG