لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

روسیه «بزرگترین» حملات پهپادی را به کی‌یف انجام داد


عکس منتشر شده از سوی سازمان اضطراری دولتی اوکراین، یک آتش‌نشان در کارخانه تنباکوی آسیب دیده در جریان حمله روسیه به کی‌یف را نشان می‌دهد - ۷ خرداد ۱۴۰۲
عکس منتشر شده از سوی سازمان اضطراری دولتی اوکراین، یک آتش‌نشان در کارخانه تنباکوی آسیب دیده در جریان حمله روسیه به کی‌یف را نشان می‌دهد - ۷ خرداد ۱۴۰۲

روسیه در نخستین ساعات روز یکشنبه ۷ خرداد کی‌یف، پایتخت اوکراین، را آماج موجی از حملات هوایی قرار داد.

به گزارش رویترز مقامات گفته‌اند که به نظر می‌رسد این بزرگترین حمله هواپیماهای بدون سرنشین به این شهر از زمان شروع جنگ بوده است.

این حملات در حالی انجام گرفت که پایتخت اوکراین برای جشن سالگرد تأسیس خود در روز یکشنبه آماده شده بود.

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد ۵۲ فروند از ۵۴ پهپاد ایرانی شلیک‌شده توسط روسیه را سرنگون کرده است. نیروی هوایی اوکراین این حملات روسیه را رکورد حمله با پهپادهای «کامیکازه» (انتحاری) ساخت ایران خواند. هنوز مشخص نیست که چه تعداد از این پهپادها بر فراز کی‌یف سرنگون شد.

شهردار کی‌ف گفت که یک مرد ۴۱ ساله بر اثر برخورد قطعات ناشی از منهدم کردن پهپادها به او، کشته شد.

این حملات پیش از سحرگاه آخرین یکشنبه ماه مه، زمانی که پایتخت اوکراین «روز کی‌یف» - سالگرد تأسیس رسمی آن شهر در ۱۵۴۱ سال پیش - را جشن می‌گیرد، رخ داد.

آندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهوری اوکراین، در کانال تلگرامی خود گفت: «تاریخ اوکراین از دیرباز برای روس‌های فاقد اعتماد‌به‌نفس عاملی آزاردهنده بوده است.»

نیروی هوایی اوکراین نیز در پیام‌رسان تلگرام گفت روسیه تاسیسات زیرساختی نظامی و حیاتی را در مناطق مرکزی اوکراین و به ویژه منطقه پایتخت هدف قرار داد. رویترز می‌گوید قادر نیست به طور مستقل این موضوع را راستی‌آزمایی کند.

پس از گذشت ۱۵ ماه از جنگ، و در حالی که انتظار ضدحمله اوکراین می‌رود، مسکو پس از نزدیک به دو ماه، حملات هوایی خود را تشدید کرده است و بیشتر مکان‌های نظامی و تجهیزات را هدف قرار داده است. در حال حاضر موج چنین حملاتی چندین بار در هفته است.

رئیس امور نظامی کی‌یف گفت که حمله یکشنبه در چندین موج انجام شد و آژیرهای حملات هوایی بیش از پنج ساعت طول کشید.

به گفته مقامات دست‌کم چهار ساختمان از جمله یک انبار سه طبقه، یک ساختمان هفت طبقه و یک ساختمان ۹ طبقه در نتیجه ریزش قطعات پهپادهای منهدم شده است، آسیب دید.

شاهدان به رویترز گفتند که در هنگام هشدار حمله هوایی که بلافاصله پس از نیمه شب آغاز شد، بسیاری از مردم روی بالکن‌های خود ایستادند و برخی از آنها الفاظ توهین‌آمیزی را علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به کار بردند و شعارهایی را در حمایت از «پدافند هوایی» اوکراین سر دادند.

XS
SM
MD
LG