لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

آمریکا و بریتانیا شمار دیگری از افراد و نهادهای روسیه را در سالگرد سوء‌قصد به ناوالنی تحریم کردند


الکسی ناوالنی منتقد شناخته شده و سرسخت ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه - آرشیو
الکسی ناوالنی منتقد شناخته شده و سرسخت ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه - آرشیو

ایالات متحده و بریتانیا روز جمعه ۲۹ مرداد در نخستین سالگرد مسموم کردن الکسی ناوالنی، منتقد کرملین، اسامی افراد و نهادهای دیگری از روسیه را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای تلاش برای مسموم کردن ناوالنی را «عملیاتی با حمایت دولتی» توصیف کرد و ۹ فرد و ۲ نهاد دیگر روسی مرتبط با این عملیات را تحت تحریم قرار داد.

همزمان، وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که همگام با بریتانیا، هزینه‌های بیشتری را بر روسیه بابت این اقدام اعمال می‌کندو این وزارتخانه از تحریم دو آزمایشگاه و تحریم ۹ فرد و ۴ نهاد دیگر در روسیه خبر داد.

بر اساس این بیانیه، اسامی دو آزمایشگاه علمی وابسته به وزارت دفاع روسیه که در ارتباط با تولید سلاح‌های شیمیایی فعالیت می‌کنند به فهرست تحریم‌های دولت ایالات متحده اضافه شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه خاطرنشان کرده است که این اقدام، این پیام واضح را به کسانی که از سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌کنند می‌فرستد که مصونیت از مجازات نخواهند داشت.

الکسی ناوالنی یک سال پیش در چنین روزی در میانه سفر، در داخل هواپیما دچار بیماری شد و به کما رفت. وی مستقیما برای درمان به بیمارستانی در آلمان منتقل شد و پس از مدتی بهبود یافت.

تحقیقات نشان داد که او با عامل عصبی «نوویچوک» که در دوران اتحاد جماهیر شوروی ساخته می‌شد مسموم شده و به دنبال آن غرب مسکو را مسئول تلاش برای سوءقصد به او دانست.

دولت بریتانیا نیز امروز اعلام کرد هفت فرد دیگر در روسیه را که به عنوان مأموران امنیتی روسیه مظنون به دست داشتن در این اقدام هستند، به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

آمریکا، بریتانیا، و اتحادیه اروپا پیشتر نیز تعدادی از اشخاص و نهادهای روسیه را در همین ارتباط تحریم کرده بودند.

الکسی ناوالنی اواخر ژانویه گذشته پس از بهبودی در آلمان، با وجود هشدار مسئولان روسیه مبنی بر بازداشت او در صورت بازگشت به کشور، تصمیم گرفت به روسیه برگردد.

وی بلافاصله در بدو ورود در فرودگاه مسکو بازداشت و روانه زندان شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که به مسکو سفر کرده، امروز پس از دیدار با ولادیمیر پوتین در کرملین، در یک نشست خبری مشترک گفت بار دیگر از او خواسته است ناوالنی را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG