لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

مدیر دستگاه اطلاعاتی سوئیس از افزایش فعالیت‌های جاسوسی روسیه خبر داد


در پی دو عملیات جداگانه به قصد نفوذ در مراکز سوئیس، که گمان می‌رود عوامل اطلاعاتی روسیه در آنها دخیل باشند، یک مقام ارشد اطلاعاتی سوئیس از افزایش فعالیت‌های جاسوسی روسیه در این کشور اروپایی خبر داد.

مدیر آژانس اطلاعاتی سوئیس، «ان دی بی»، در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز گفت «نمی‌توانم جزئیات زیادی درباره فعالیت‌های روسیه در سوئیس بگویم، اما روشن است که این فعالیت‌ها نسبت به قبل بیشتر شده است.»

ژان فیلیپ گادن در ادامه گفت‌وگوی خود با رویترز، که گزارش آن روز جمعه منتشر شد، گفت که نمی‌تواند شمار دقیق جاسوس‌های روس در سوئیس را اعلام کند، اما در همین حد می‌تواند بگوید که تعداد آنها چشم‌گیر است.

مسئولان سوئیس معتقدند دو مامور روس از یک مرکز آزمایش سلاح‌های شیمیایی جاسوسی کرده و دادستان‌های سوئیسی هم در مورد حمله سایبری به مرکز جهانی ضد دوپینگ تحقیق می‌کند، که گمان می‌رود مسکو پشت آن باشد.

به عقیده آقای گادن، سوئیس به این دلیل هدف جاسوس‌های روسیه قرار می‌گیرد که میزبان نهادها و سازمان‌های مختلف بین‌المللی، به ویژه در اطراف ژنو، است و کمیته بین المللی المپیک هم می‌تواند یکی از اهداف آنها باشد.

وزارت خارجه سوئیس اواخر شهریور ماه با صدور بیانیه‌ای دولت روسیه را به انجام فعالیت‌های غیرقانونی و جاسوسی در سوئیس متهم کرد و از مسکو خواست تا هر چه سریع‌تر به این اقدامات غیرقانونی خود پایان دهد.

سفارت روسیه در برن این اتهام را رد کرده است.

به دنبال حمایت روسیه از جدایی طلبان اوکراین و الحاق شبه جزیره به خاک خود، روابط غرب با مسکو به شدت رو به تیرگی گذاشته و کشورهای غربی به دفعات درباره حملات سایبری و جاسوسی روسیه هشدار داده‌اند.

تلاش برای مسموم کردن یک جاسوس دوجانبه سابق و دختر او در بریتانیا با استفاده از یک عامل عصبی در اواسط اسفند، که لندن مسکو را مسئول می‌داند، به تنش بین کشورهای اروپایی و آمریکا با فدراسیون روسیه افزوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG