لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

سران روسیه، ترکیه و ایران هفته آینده درباره بحران سوریه گفت‌وگو می‌کنند


رئیس جمهوری ترکیه (چپ) روز دوشنبه پس از دیدار با همتای روس خود در سوچی بر تلاش برای یافتن راه حل درازمدت در سوریه تاکید کرد.
رئیس جمهوری ترکیه (چپ) روز دوشنبه پس از دیدار با همتای روس خود در سوچی بر تلاش برای یافتن راه حل درازمدت در سوریه تاکید کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بزودی میزبان نشستی با حضور رؤسای جمهوری ایران و ترکیه در شهر تفریحی سوچی خواهد بود که دستور کار آن یافتن چاره‌ای سیاسی برای پایان دادن به جنگ در سوریه خواهد بود.

این در حالی است که جت‌های بمب افکن روسیه از فراز ایران و عراق گذشتند تا اهدافی را در نزدیکی شهر البو کمال در استان دیر الزور هدف قرار دهند.

در شرق سوریه هم هنوز نبرد ادامه دارد و گفته می‌شود در همین سه روز گذشته ۲۲ غیرنظامی، ۲۹ نیروی دولتی و شماری هم از شورشیان در درگیری نیروهای دولتی با شورشیان در نزدیکی دمشق کشته شده‌اند.

استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل برای حل بحران سوریه نیز می‌خواهد برای هشتمین بار با نمایندگان دولت و مخالفان از ۲۸ نوامبر حدود دو هفته دیگر مجدداً در ژنو به گفت‌گو بنشیند.

او روز سه‌شنبه با گنادی گاتیلف معاون وزیر خارجه روسیه گفتگویی مفصل داشت؛ چرا که روسیه در جبهه‌ای دیگر، با ترکیه و ایران، مذاکرات آستانه را پایه گذاری کرده‌اند که حال برای نخستین بار قرار است سران این کشورها چهارشنبه آینده در شهر سوچی روسیه به گفتگو بنشینند.

رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه پس از دیدار با همتای روس خود در سوچی بر تلاش برای یافتن راه حلی درازمدت تاکید کرد و گفت «آقای رئیس جمهوری (پوتین) و من هم نظریم که باید تلاش برای عادی کردن شرایط برای بلند مدت را آغاز کنیم.»

آنها پس از چهار ساعت تبادل نظر، به توافق رسیدند و به گفته آقای اردوغان «در این مرحله، ما هم نظریم که زمینه برای توجه به راه حل سیاسی فراهم شده است.»

این توافق بدان جهت قابل توجه است که روسیه و البته ایران حامی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند و ترکیه خواهان برکناری او.

سخنگوی ولادمیر پوتین گفته است در نشست هفته آینده سران روسیه، ترکیه و ایران، که تضمین کنندگان توافقی دیگر جهت کاهش تنش و درگیری بوده اند، آنها به دنبال یافتن راه حل سیاسی پایدار خواهند بود.

پیش از رفتن به سوچی، رئیس جمهوری ترکیه از بیانیه مشترک رهبران آمریکا و روسیه که در ویتنام اعلام شد انتقاد کرده بود. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و ولادمیر پوتین گفته بودند به مبارزه با داعش ادامه خواهند داد، اما فراتر از آن، بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

آقای اردوغان در انتقاد گفته بود پس نیروهای خود را از سوریه خارج کنند.

همان روز، جیم متیس وزیر دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت تا زمانی که آمریکا مطمئن نشود که روند سیاسی ژنو در مسیر خود قرار گرفته و می‌توان به نتیجه‌ای امیدوار بود، نیروهایش را از سوریه خارج نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG