لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

سازمان امنیت روسیه: اگر تلگرام همکاری نکند، دسترسی به آن مسدود می‌شود


چند روز پس متهم شدن نرم افزار پیام رسان تلگرام به نقض قوانین روسیه در حوزه داده‌ها، سرویس امنیتی روسیه نیز گفت تروریست‌ها برای ارتباط با یکدیگر و بمبگذاری مرگبار اخیر در شبکه متروی سن پترزبورگ از تلگرام استفاده کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان فدرال اطلاعات و امنیت روسیه (FSB) که پس از فروپاشی شوروی جانشین کا گ ب (KGB) شده است، اعلام کرد که برنامه‌ریزی برای حمله سوم آوریل در سن پترزبورگ به کمک تلگرام صورت گرفت.

به گفته این سازمان، با رمزگذاری پیشرفته داده‌ها، تلگرام این فرصت را به تروریست‌ها داده که کانال ارتباطی مخفی با یکدیگر ایجاد کنند و این شبکه اکنون به صورت گسترده توسط تروریست‌ها برای انجام حملات در روسیه استفاده می‌شود.

نهاد نظارت بر ارتباطات دیجیتال روسیه پیشتر در روز جمعه گفته بود به زودی دسترسی به شبکه تلگرام را در کشور مسدود خواهد کرد، مگر آن که مدیران آن اطلاعات لازم را در مورد محتوای این نرم افزار در اختیار دولت قرار دهند.

مسئولان شبکه تلگرام تا کنون، بااین استدلال که ارائه اطلاعات مورد درخواست مسئولان دولت روسیه مصداق نقض حریم خصوصی بیش از شش میلیون کاربر آن شبکه پیام رسان در روسیه خواهد بود، به مقام‌های روس پاسخ مثبت نداده‌اند.

به نوشته رویترز، پاول دوروف بنیانگزار تلگرام که خود یک روس است، می‌گوید این شبکه تاکنون هزاران کانال مرتبط با تروریسم را مسدود کرده و اگر مسکو دسترسی به آن را قطع کند، تروریست به یک سرویس رقیب روی خواهند آورد.

با این حال، با اظهار نظر امروز سازمان اطلاعات و امنیت فدراسیون روسیه، به نظر می‌رسد نگرانی‌های امنیتی مسکو آنقدر جدی باشد که با عدم تمکین مدیران این شبکه پرطرفدار، دسترسی کاربران به آن را در سراسر کشور قطع کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG