لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

درخواست روسیه از آمریکا: شورشیان را وادار کنید به کاروان کمک‌های انسانی حمله نکنند


وزارت دفاع روسیه آمریکا را متهم کرد که برای متوقف کردن حملات گروه های شورشی در سوریه به مسیرهای ارسال کمک های انسانی بیرون شهر حلب اقدام کافی نکرده است.

معاون وزیر دفاع روسیه، آناتولی آنتونوف در بیانیه ای که روز دوشنبه داد، گفت گروه های شورشی "تحت کنترل آمریکا" برخلاف دولت سوریه هنوز برای عبور امن از آن مسیرها تضمین کافی نداده اند.

وزارت دفاع روسیه گفت روی آمریکا حساب می کند که آنچه می تواند برای اطمینان یافتن از هدف قرار نگرفتن کاروان های کمک های انسانی عازم حلب توسط آن گروه ها انجام دهد.

این درخواست در حالی است که نیروهای دولت سوریه و متحدان آن روز یکشنبه بخش هایی از حلب را از دست شورشیان مخالف اسد پس گرفتند.

بنا به خبرگزاری رویترز، شورشیان سوری و گروه های دیدبان گفته اند که نیروهای دولتی سوریه و متحدانش موفق شدند روز یکشنبه، ۱۴ شهریور، بخش هایی از جنوب غربی حلب را که در ماه گذشته توسط شورشیان مخالف اسد تسخیر شده بود، دوباره تحت کنترل خود بگیرند.

این نیروها همچنین مناطق شرقی حلب را که تحت کنترل مخالفان سوری است محاصره کردند.

پیشتر مقام های آمریکایی از کارشکنی روسها برای آتش بس و صلح سوریه انتقاد کرده بودند. روز شنبه باراک اوباما در سخنانی ابراز امیدواری کرده بود با همراهی روسیه، توافق صلح در سوریه حاصل شود تا کمک های انسان دوستانه ارسال شود اما مذاکرات به نتیجه ای منتهی نشد.

XS
SM
MD
LG