لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۵

پوتین: ارتش روسیه می‌تواند دوباره ظرف چند ساعت به سوریه اعزام شود


سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در میان گروهی از نظامیان ارتش آن کشور در کاخ کرملین - ۲۷ اسفند ۱۳۹۴
سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در میان گروهی از نظامیان ارتش آن کشور در کاخ کرملین - ۲۷ اسفند ۱۳۹۴

رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه حضور نظامی مسکو در سوریه را یک موفقیت خواند و گفت به حمایت از دولت سوریه ادامه می‌دهد و در صورت لزوم می‌تواند ظرف چند ساعت مجدداً ارتش خود را به منطقه اعزام کند.

ولادیمیر پوتین اضافه کرد "ارتش سوریه اکنون از لحاظ استراتژیکی دست بالا را دارد و کماکان به پاکسازی تروریست‌ها از خاک خود ادامه می‌دهد. مهم‌تر از همه، ما شرایط لازم برای شروع روند صلح را فراهم کردیم."

در همین حال چشم انداز مذاکرات غیرمستقیم دولت و مخالفان سوریه در ژنو خوب به نظر می‌رسد و روز پنجشنبه چهارمین روز پیاپی است که استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، با دو طرف به گفت‌وگو می‌نشیند.

روز چهارشنبه دومین جلسه با هیات نمایندگی دولت سوریه انجام شد و معاون آقای دی میستورا از پیشرفت مذاکرات ابراز رضایت کرد و گفت با توجه به پیشنهادهای مکتوب ارائه شده نمایندگان دولت سوریه، ما وارد گفتگوهای بامحتوا شده‌ایم.

در این میان، خروج نیروی هوایی روسیه از سوریه ادامه یافت و گفته می‌شود حدود نیمی از جنگنده‌های ارتش آن کشور به روسیه بازگشته‌اند.

با این حال در ژنو، یک گروه از فعالان سیاسی سوری موسوم به گروه مسکو-آستانه، که از سوی مسکو حمایت می‌شود، شک و تردید دیگران نسبت به نیت روسیه در تصمیم به خروج را رد کرد.

این گروه نیز که نماینده‌ای در "کمیته عالی مذاکرات" که مورد حمایت ریاض است دارد، نظرهای خود نسبت به چگونگی انجام روند انتقال سیاسی را به آقای دی میستورا ارائه کرده است. اما گفته می‌شود دیگر نمایندگان اپوزیسیون با آنها هم‌نظر نبوده و از آن حمایت نکرده‌اند.

بنا به موضع بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل متحد که سرپرستی هیات نمایندگی دولت بشار اسد در مذاکرات را بر عهده دارد، فعلاً مذاکرات به شکل چند روز گذشته، یعنی یه صورت غیرمستقیم، ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG