لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

جان کری: داعش مرتکب "نسل کشی" شده است


جان کری می گوید داعش مرتکب نسلی کشی از جمله علیه یزیدی ها، مسیحیان و شیعیان شده است.
جان کری می گوید داعش مرتکب نسلی کشی از جمله علیه یزیدی ها، مسیحیان و شیعیان شده است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در یک سخنرانی در وزارت خارجه آمریکا رسما اعلام کرد که از نظر ایالات متحده آمریکا، گروه دولت اسلامی، موسوم به داعش، مرتکب "نسل کشی" شده است.

آقای کری در ابتدای سخنرانی خود با اشاره به مبارزه با داعش گفت ائتلاف جهانی باعث شده داعش ۲۰ درصد در سوریه و ۴۰ درصد در عراق از اراضی تحت کنترل عقب نشینی کند.

او با برشمردن جنایات داعش گفت، "داعش هزاران زن یزیدی را دزدید، آن‌ها را حراج و به برخی از آن‌ها تجاوز کرده است. داعش مسیحیان را بخاطر دینشان کشته است. کلیسای شان را آتش زده و به زن‌‌هایی که اسیر گرفت، جلوی خانواده تجاوز کرده است."

وزیر خارجه آمریکا افزود: براساس ایدئولوژی داعش، یزیدی‌ها شیطان پرست و شیعیان کافر هستند. آن‌ها با همه دشمن هستند.

آقای کری تاکید کرد: "داعش به قضاوت من در مناطق تحت کنترل خود مرتکب نسلی کشی از جمله علیه یزیدی ها، مسیحیان و شیعیان شده است." او گفت داعش علیه این گروه ها و در برخی موارد علیه سنی ها و کردها نیز مرتکب "جنایت علیه بشریت" و "پاکسازی قومی" شده است.

جان کری همچنین گفت: "من قاضی نیستم" اما باید هیات ویژه‌ای برای بررسی جنایت جنگی داعش تشکیل شود و دادگاهی بین المللی تشکیل شود. آمریکا از این تلاش ها حمایت می‌کند.

در حالی جان کری این موضوع را اعلام کرد که پیش از این، مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع، در قطعنامه ای اقدامات داعش علیه مسیحیان و دیگر اقلیت های دینی را در عراق و سوریه نسل کشی دانست.

دولت باراک اوباما تحت فشار بوده است که رسما اعلام کند داعش مرتکب نسل کشی شده است.

با اینکه در افکار عمومی جنایت های داعش هولناک است اما استفاده از ترم حقوقی "نسل کشی" می تواند تغییرات جدیدی در نحوه مبارزه با این گروه به وجود بیاورد.

سازمان ملل متحد "اقداماتی به قصد نابودی، کامل یا محدود، یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی" را نسل کشی توصیف می کند و از همه ابزارهای خود برای توقف آن استفاده می کند.

XS
SM
MD
LG