لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

ایران می گوید نیروهایش در سوریه باقی خواهند ماند


علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی می گوید نظامیان ایران در سوریه باقی می مانند.
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی می گوید نظامیان ایران در سوریه باقی می مانند.

علی شمخانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ایران در واکنش به هشدار روز سه شنبه يکی از اعضای ائتلاف اپوزيسيون سوريه، در مورد خروج نیروهای خارجی از سوریه گفت، با اينکه روسیه بخش عمده ای از نيروهايش را از سوريه خارج کرده ، اما جنگ با تروريسم در آن کشور تمام نشده و نيروهای ايرانی در سوريه باقی خواهند ماند.

اين عضو ائتلاف اپوزيسيون سوريه روز سه شنبه از همه نيروهای خارجی بويژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران خواسته بود خاک سوريه را ترک کنند.

هشدار کری

جان کری، وزير خارجه آمريکا در حالی که همچنان بر يافتن يک راه حل سياسی برای رفع بحران سوريه تاکيد دارد، هشدار داده که برقراری يک صلح پايدار در سوريه با ادامه حضور بشار اسد در قدرت ناممکن خواهد بود.

آقای کری به همين منظور برای ديدار با رئيس جمهوری و وزير امور خارجه روسيه، به زودی به روسيه خواهد رفت. جان کری با اشاره به اقدام روسيه در کاهش حجم جنگنده های نظامی اش در سوريه می گويد اين فرصت را نبايد از دست داد.

روسیه: نظامیان روس در سوریه باقی می مانند

وزارت دفاع روسيه روز چهارشنبه اعلام کرد نيمی از جنگنده های نظامی اش از سوريه خارج شده اند و اين روند به موازات مذاکرات صلح ژنو ادامه خواهد داشت.

روسيه می گويد حدود يک هزار نفر از نيروهای نظامی خود را برای ادامۀ مبارزه با تروريسم و نظارت بر روند آتش بس در سوريه باقی می گذارد.

بر اساس آمارهای ايالات متحده، مسکو بين سه تا هزار نيروی نظامی در سوریه داشته است.

ناتو: اقدام روسیه در رفع تنش موثر است

دبير کل ناتو در نخستين اظهار نظر خود در مورد تصميم غير منتظرۀ مسکو به خروج جنگنده هايش از سوريه روز چهارشنبه گفت، اين اقدام نقش تعيين کننده ای در رفع تنش نظامی و يافتن يک راه حل صلح آميز برای سوريه خواهد داشت.

ادامه مذاکرات صلح

همزمان مذاکرات غير مستقيم صلح سوريه در ژنو، سومين روز خود را پشت سر می گذارد. استفان دی ميستورا، نمايندۀ ويژه سازمان ملل متحد در امور سوريه تاکنون به نوبت و بطور جداگانه با دو طرف مذاکره، ديدار کرده است.

آقای دی ميستورا روز چهارشنبه با طرف دولتی سوريه گفت و گو دارد. انتظار می رود با توجه به اينکه مذاکرات دو روز گذشته بيشتر به تعيين شيوه های عملی و مشخص کردن هدف ها اختصاص داشته، مذاکرات این روز حول مسائل محوری متمرکز باشد.

فضای غالب اکثر شهرهای سوريه روز چهارشنبه نسبتا آرام توصيف شده است.

XS
SM
MD
LG