لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

تاکید بر تداوم حضور نظامی اسرائیل در بلندی‌های جولان، در نشست کمیته فرعی مجلس نمایندگان


شرکت کنندگان در نشست کمیته فرعی «امنیت ملی» در مجلس نمایندگان آمریکا درباره تصمیم اسرائیل برای اعلام رسمی حق حاکمیت بر بلندی‌های جولان، بر اهمیت حضور اسرائیل در این مناطق تاکید کردند.

اسرائیل از زمان تصرف این بلندی‌های استراتژیک که به سوریه تعلق داشت، در آن مناطق حضور دارد تا از تهدید امنیتی احتمالی علیه خاک خود جلوگیری کند.

در جلسه روز سه شنبه ۲۶ تیر، ران دسانتیس، رئیس کمیته فرعی «امنیت ملی» مجلس نمایندگان آمریکا گفت که هم اکنون فرصتی پیش آمده است تا پرزیدنت ترامپ حق حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت بشناسد.

به ویژه اینکه به گفته او در این روزها ایران، حزب الله و رژیم اسد، اسرائیل را تهدید می‌کند، پهپاد می‌فرستند و موشک به سمت اسرائیل شلیک می‌کنند.

او با اشاره به حضور حزب الله و رژیم اسد در نزدیکی اسرائیل گفت: «صرفا تصور کنید که این گروه‌ها در آنجا استقرار نظامی دایم داشته باشند. آمریکا باید در برابر این تهدیدها علیه متحدانمان بایستد.»

استیون لینچ، عضو ارشد دموکرات نیز گفت که باید اقدامات آمریکا در مورد بلندی‌های جولان حساب شده و به دقت بررسی شده باشد تا برای متحدمان، اسرائیل، مشکلی ایجاد نکند.

در نشست کمیته فرعی امنیت ملی در مجلس نمایندگان برخی کارشناسان از جمله مایکل دوران از موسسه هادسن و دانیل کورتزر سفیر سابق آمریکا حضور داشتند.

مایکل دوران گفت که بلندی‌های جولان می تواند یک فضای امن برای اسرائیل باشد که دشمنان را پشت آن نگه دارد.

وی همچنین گفت که اگر اسرائیل از بلندی های جولان خارج شود، ایران آنجا حضور می یابد.

مایکل دوران گفت: «خروج اسرائیل از بلندی‌های جولان به نفع اسرائیل و آمریکا نیست. به سوریه نگاه کنید. حزب الله و گروه های ایران، در سراسر سوریه هستند. منافع اسرائیل و آمریکا ایجاد می کند جولان تخلیه نشود.»

دور گولد سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل نیز در این نشست گفت که جولان برای نیازهای دفاعی اسرائیل بسیار ضروری است؛ چرا که ایران نیروهای آموزش دیده خود را در ارتش رسمی سوریه ادغام می‌کند.

او گفت: «تهران در حال ساختن یک ارتش نیابتی شیعه است. به عراق نگاه کنید. آنها در آنجا نیرو دارند و اکنون در سوریه مشغول هستند. حزب الله و ایران سعی دارند نیروهای خود را وارد ارتش سوریه کنند.»

سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل افزود: «رهبری نیروهای ایران در سوریه بر عهده قاسم سلیمانی است و آنها در شهر درعا در جنوب سوریه و نزدیک بلندی‌های جولان حضور دارند. درست در مقابل اسرائیل.»

مایکل دوران در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که زمان مناسب برای به رسمیت شناختن بلندی های جولان به عنوان بخشی از اسرائیل از سوی دولت آمریکا فرا رسیده است. دور گولد نیز به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اکنون زمان ترسیم مرز برای بلندی های جولان است.

طی ماه های اخیر اسرائیل در چندین نوبت پهپادهایی که از سوی سوریه به طرف بلندی های جولان در پرواز بوده را ساقط کرده است. برخی از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG