لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۴

مسکو ادعا کرد: سخنگوی داعش در حمله هوایی روسیه کشته شد


تصویر آرشیوی از ابومحمد العدنانی
تصویر آرشیوی از ابومحمد العدنانی

یک روز پس از آن که یک مقام نظامی آمریکا اعلام کرد که سخنگوی گروه داعش و از فرماندهان ارشد آن گروه افراطی در حملات هوایی آمریکایی در سوریه کشته است، مسکو ادعا کرد که وی در حملات هوایی سوریه کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که ابو محمد العدنانی و ۴۰ شورشی دیگر روز گذشته در حمله هوایی یک فرونده جنگنده سوخوی-۳۴ ارتش روسیه در استان حلب کشته شدند.

در همین حال، پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا عصر روز سه شنبه در بیانه ای گفت ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده خودروی حامل ابومحمد عدنانی را هدف قرار داد. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت این حمله "دقیق" هوایی در نزدیکی الباب درشمال سوریه انجام شد و نتایج آن در حال ارزیابی است.

گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش روز سه شنبه از طریق پایگاه خبری "اعماق"، که مواضع و اخبار مربوط به آن گروه افراطی را پوشش می دهد، کشته شدن عدنانی در سوریه را تایید کرد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه امروز خود همچنین گفته است که مرگ عدنانی در حمله هوایی روسیه را از طریق "چندین کانال اطلاعاتی" تایید کرده است.

وبسایت "اعماق" در گزارش روز سه شنبه خود گفته بود عدنانی در جریان نظارت بر عملیات آن گروه برای مهار کمپین نظامی جاری در شهر حلب جان خود را از دست داد و او را "شهید" خطاب کرد.​

روسیه، که از دولت بشار اسد در برابر مخالفان آن حمایت می کند، به بهانه مبارزه با تروریسم و گروه داعش از هشتم مهر ماه سال گذشته حملات هوایی در سوریه را آغاز کرد؛ اقدامی که با تردید آمریکا روبرو شد.

واشنگتن و همپیمانان آن، که از مخالفان دمشق حمایت می کنند، می گویند حملات روسیه بیش از آن که متوجه داعش باشد، مواضع گروه های مخالف بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق را هدف قرار داده است.

XS
SM
MD
LG