لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

پوتین: بشار اسد آماده تقسیم قدرت با اپوزیسیون "غیرمتخاصم" است


پوتین: بشار اسد آماده تقسیم قدرت با اپوزیسیون "غیرمتخاصم" است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

رئیس‌جمهوری روسیه روز جمعه گفت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه آماده است قدرت را با اپوزیسیون به گفته او "غیرمتخاصم" تقسیم کند.

ولادیمیر پوتین در گفتگو با خبرنگاران در شهر ولادی وستوک، ضمن بیان این مطلب از کشورهای دیگر خواست تا نیروهایشان را علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش بسیج کنند.

وی که کشورش از حامیان سرسخت بشار اسد است، مشکل اصلی سوریه را «دولت خودخوانده اسلامی» دانست و گفت "ما واقعا خواستار تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم و افراطگرایی هستیم."

آقای پوتین در ادامه افزود "برای رسیدن به این هدف شخصا با رئیس‌جمهوری ایالات متحده یک گفتگوی تلفنی داشتم و با رهبران ترکیه، عربستان، اردن، مصر و دیگر شرکای روسیه هم در این باره مشاوره کرده‌ام."

رئیس جمهوری روسیه بارها آشکارا گفته است که خواستار سرنگونی بشار اسد نیست. او با تأکید بر موضع مسکو در قبال سوریه، به خبرنگاران گفت "متوجه لزوم تغییرات سیاسی در سوریه هستیم."

به گفته ولادیمیر پوتین "با شرکایمان در سوریه در حال همکاری هستیم و در کل این نظر وجود دارد که مبارزه با تروریسم باید به موازات روند سیاسی پیش برود. رئیس جمهوری سوریه هم با این نظر موافق است؛ تا آنجا که قبول کرده انتخابات زودهنگام برگزار شود؛ و با ورود آنچه که اپوزیسیون غیرمتخاصم خوانده می شود نیز در دولت موافقت کرده است. اما اصل اول این است که این یک مسأله داخلی سوریه است."

در جریان چهار سال و نیم جنگ داخلی خونبار در سوریه که نزدیک به ۲۴۰ هزار کشته غیرنظامی و میلیون ها آواره برجا گذاشته است، مسکو و تهران دو پشتیبان اصلی دولت حاکم بر دمشق بوده اند. غرب و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بشار اسد را بخشی از مشکل می‌دانند و نه راه حل؛ و خواستار کناره گیری او از قدرت هستند.

در همین حال، معاون وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه در دمشق گفت، ایران ماه گذشته طرح صلحی به رئیس‌جمهوری سوریه ارائه کرده که در آن برای بشار اسد نقش محوری در نظر گرفته شده است.

حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با فیصل مقداد قائم مقام وزیر خارجه سوریه گفت که تهران به موفقیت طرح صلح ارائه شده "خوشبین" است.

تهران از ذکر جزئیات این طرح خودداری کرده است، با این حال همواره تاکید کرده در هر طرحی با هدف پایان دادن به بحران سوریه، نقش بشار اسد باید در نظر گرفته شود.

بر اساس برخی گزارش ها، در طرح صلح ارائه شده توسط ایران، ضمن در نظرگرفتن نقش محوری برای بشار اسد در صحنه سیاسی سوریه، پیشنهاد برگزاری انتخاباتی با حضور ناظران بین‌المللی نیز ارائه شده است.

XS
SM
MD
LG