لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

روسیه: شواهد سوریه در استفاده مخالفان از سلاح شیمیایی


خبرگزاریهای روسیه به نقل از سرگئی ریابکوف معاون وزارت امور خارجه این کشور نقل کرده اند که سوریه شواهدی در اختیار روسیه قرار داده که حاکی است مخالفان رژیم اسد در حمله ماه گذشته در حوالی دمشق سلاح شیمیایی استفاده کرده اند.
آقای ربیاکوف روز سه شنبه در دمشق با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه دیدار کرد و قرار است روز چهارشنبه با بشار اسد رئیس جمهوری این کشور دیدار کند.

فرانسه این ادعای روسیه را رد کرده است. لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری درپاریس، گفت کسی نمی تواند بی طرف بودن بازرسان سازمان ملل متحد را زیر سئوال ببرد و افزود او از رویکرد روسیه بسیار تعجب کرده است.

واشنگتن و متحدان غربی دولت سوریه را متهم به استفاده از سلاح شیمیایی در حمله ۲۱ اوت کرده اند و تاکید دارند که گزارش سازمان ملل از این واقعه - که این هفته منتشر و به مجمع عمومی و شورای امنیت ارائه شد - نشان می دهد که دولت سوریه مسئول استفاده از آن است.
ربیاکوف گفت روسیه از گزارش سازمان ملل درباره آن حمله دلسرد شده است و مدعی شد که آن گزارش ناقص است و «سیاسی شده» و «یک جانبه» است.

به رغم عدم توافق در این زمینه، روسیه، چین و سه قدرت غربی توافق کرده اند در زمینه قطعنامه ای در سازمان ملل درباره از میان برداشتن زرادخانه شیمیایی سوریه همکاری کنند.

دیپلماتهای این ۵ کشور که اعضای دائمی شورای امنیت هستند، قرار است بار دیگر روز چهارشنبه گرد هم آیند تا درباره قطعنامه پیشنهادی بحث کنند. مانع اصلی در توافق بر سر این قطعنامه این است که آیا قطعنامه باید شامل اقدامات نظامی هم باشد یا نه. روسیه و چین مخالف گنجاندن چنین بندی در قطعنامه هستند.
XS
SM
MD
LG