لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

وزیر امور خارجه روسیه و هیئت همراه پشت دروازه‌های آمریکا


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه

روسیه از ایالات متحده خواسته تا برای سفر ماه جاری سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه و هیات همراه‌ او به نیویورک، ۵۶ روادید صادر کند، اما آمریکا تاکنون هیچ پاسخی به این درخواست نداده‌ است.

این ۵۶ نفر قرار است در سفر به نیویورک در «نشست سالانه رهبران جهان» در سازمان ملل، شرکت کنند.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، صادر نشدن ویزا برای نمایندگان مسکو را «نگران کننده» خوانده‌ است.
واشنگتن طی چند ماه گذشته از صدور ویزا برای نمایندگان روسیه خودداری کرده‌ است.

بعد از حمله نظامی روسیه به اوکراین در اسفند گذشته، ایالات متحده آمریکا در راس کشورهای مخالف این تهاجم به حمایت همه‌جانبه از اوکراین پرداخته و روسیه را با تحریم‌های شدید تاریخی روبرو کرده‌ است.

ماه گذشته هم چند تن از مقامات آمریکایی از دولت جو بایدن خواستند تا به ابراهیم رئیسی هم برای سفر به نیویورک و شرکت در اجلاس سازمان ملل ویزا ندهد.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفته:«آمریکا تعهدات خود را به‌عنوان کشور میزبان سازمان ملل جدی می‌گیرد.»

صادر نکردن روادید و منع اجازه ورود مقامات سیاسی دیگر کشورها به آمریکا بی‌سابقه نبوده‌ است.

دولت رونالد ریگان، در سال ۱۳۶۷، جلوی ورود یاسر عرفات، رئيس سازمان آزادیبخش فلسطینی را به‌ علت سوابق تروریستی او گرفت. در سال ۱۳۹۳ نیز دولت باراک اوباما از صدور ویزا برای حمید ابوطالبی خودداری کرد.

علاوه بر این، سال گذشته دولت بایدن محدودیتی را اعلام‌ کرد که بر اساس آن اشخاصی که علیه مخالفان خود در خارج از کشور خارج از چارچوب قضایی، اقدام می‌کنند از دریافت ویزا محروم خواهند شد.

XS
SM
MD
LG