لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۹

روسیه می‌گوید یک انبار اسلحه و مهمات غربی در اوکراین را نابود کرده است


درگیری‌های شدید در شهر سیویردونتسک در منطقه دونباس در شرق اوکراین. ٧ ژوئن ٢٠٢٢
درگیری‌های شدید در شهر سیویردونتسک در منطقه دونباس در شرق اوکراین. ٧ ژوئن ٢٠٢٢

رویترز به نقل از خبرگزاری اینترفکس روز یکشنبه گزارش داد که همزمان با تشدید درگیری‌های خیابانی در سیویردونتسک، نیروهای روسیه با شلیک موشک‌های کروز یک انبار حاوی تسلیحات آمریکایی و اروپایی را در منطقه ترنوپیل در غرب اوکراین نابود کرده‌اند.

فرماندار ترنوپیل نیز اعلام کرد حمله راکتی از دریای سیاه به شهر «چورتکیف» بخشی از یک تاسیسات نظامی را نابود و ٢٢ نفر را زخمی کرده است. اما یک مقام محلی وجود اسلحه و مهمات در این منطقه را رد کرده است.

ولادیمیر پوتین اوایل ماه جاری میلادی تهدید کرده بود چنانچه غرب موشک‌هایی با برد بیشتر را برای استفاده در سامانه‌های راکتی نقطه‌زن در اختیار اوکراین قرار دهد، مسکو نیز اهداف جدیدی را بمباران خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

همزمان مقامات روسیه‌ای اقدام به توزیع گذرنامه‌های روسیه‌ای میان ساکنان دو شهر اشغالی خرسون و ملیتوپل کرده‌اند. هنوز تعداد گذرنامه‌های توزیع‌شده مشخص نیست.

این در حالی است که مقامات اوکراینی در روزهای اخیر و با شدت‌گیری درگیری‌ها در منطقه دونباس، مجددا از کشورهای غربی خواسته‌اند با سرعت بیشتری تسلیحات سنگین را به این کشور تحویل دهند.

سیویردونتسک، کانون درگیری‌ها در دونباس

در هفته‌های اخیر شهر سیویردونتسک به کانون درگیری‌ها در منطقه دونباس، متشکل از لوهانسک و دونتسک، شده و بخش‌هایی از این شهر در جریان یکی از خونین‌ترین درگیری‌ها از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری با خاک یکسان شده است.

فرماندار لوهانسک روز یکشنبه با اشاره به درگیری‌های شدید جاری در خیابان‌های سیویردونتسک گفت روس‌ها بخش عمده این شهر را اشغال کرده‌اند اما سربازان اوکراینی همچنان کنترل بخش صنعتی و یک تاسیسات شیمیایی را در اختیار دارند.

به گفته وی، آمار قربانیان طی ۲۴ گذشته نامشخص است و اگرچه همه می‌خواهند این شهر را تخلیه کنند اما فعلا چنین امکانی میسر نیست. او همچنین از کشته شدن یک زن و تخریب چهار خانه و یک مرکز خرید در لیسچانسک، شهر دوقلوی سیویردونتسک در آن سوی رود دونتس، بر اثر حملات توپخانه‌ای روس‌ها خبر داد.

پوتین تهاجم به اوکراین را «عملیات نظامی ویژه» با هدف خلع سلاح و «نازی‌زدایی» اوکراین می‌نامد. کی‌یف و متحدانش، در مقابل، آن را یک اشغالگری بی‌دلیل و توجیه‌ناپذیر به منظور تصرف قلمروهای جدید می‌خوانند.

XS
SM
MD
LG