لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

روسیه و عربستان از همه کشور‌های اوپک پلاس خواستند به توافق کاهش تولید نفت بپیوندند


دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در ریاض - ۶ دسامبر ۲۰۲۳
دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در ریاض - ۶ دسامبر ۲۰۲۳

عربستان سعودی و روسیه به عنوان دو صادرکننده بزرگ نفت جهان روز پنجشنبه از همه اعضای اوپک پلاس خواستند «به نفع اقتصاد جهانی» به توافق کاهش تولید بپیوندند. این درخواست تنها چند روز پس از نشست اوپک پلاس مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ساعاتی پس از آن که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای دیدار با محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی به ریاض رفت، کرملین بیانیه مشترک دو کشور را درباره نتیجه گفت‌وگوهایشان منتشر کرد.

در بیانیه کاخ کرملین آمده است: «در زمینه انرژی، دو طرف از همکاری نزدیک بین خود و تلاش‌های موفق کشورهای اوپک پلاس در تقویت ثبات در بازارهای جهانی نفت قدردانی کردند.»

بر اساس این بیانیه، آن‌ها بر اهمیت تداوم همکاری و لزوم پیوستن همه کشورهای شرکت‌کننده به توافق‌نامه اوپک پلاس، به نحوی که منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را تأمین و از رشد اقتصاد جهانی حمایت کند، تاکید کردند.

همزمان خبرگزاری دولتی عربستان سعودی «اس‌پی‌ای» نیز اعلام کرد که محمد بن‌سلمان و پوتین در دیدار خود بر لزوم پایبندی اعضای اوپک پلاس به توافق این گروه، تاکید کردند.

منابع بازار نفت گفتند که با چنین اظهار نظر صریح کرملین و پادشاهی عربستان درباره «پیوستن» به کاهش تولید، به نظر می‌رسد این اقدام تلاشی است برای ارسال پیام به دیگر اعضای باشگاه اوپک پلاس، که به اندازه کافی تولید را کاهش نداده‌اند.

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، و تولیدکنندگان غیرعضو اوپک مانند روسیه که از آنها با عنوان «اوپک پلاس» یاد می‌شود، هفته گذشته بر سر کاهش داوطلبانه تولید برای حدود دو میلیون بشکه در روز توافق کردند.

بزرگترین عضو اوپک که از کاهش تولید حذف شده، ایران است که اقتصاد آن از سال ۱۹۷۹ و پس از اشغال سفارت ایالات متحده در تهران تحت تحریم‌های مختلف آمریکا قرار گرفته است.

عربستان سعودی و روسیه، رهبران اوپک پلاس، همچنین توافق کردند که تولید نفت خود را بطور داوطلبانه تا ماه مارس ۲۰۲۴ یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

این تصمیم علاوه بر کاهش یک میلیون بشکه‌ای قبلی اتخاذ شد و هدف آن تقویت قیمت نفت در فصل زمستان است.

روزنامه واشنگتن‌ پست در گزارشی در همین زمینه نوشت که کاهش داوطلبانه تولید، بدون توافق رسمی اعضا، تردیدهایی را در مورد پایداری قیمت ایجاد می‌کند. با این حال، هدف از این اقدام، مقابله با چالش‌های اقتصادی و ثبات قیمت است.

XS
SM
MD
LG