لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

آزمایش ماشین جنگی روسیه؛ شکاف بین ارتش روسیه و گروه واگنر


اختلافات جدی بین عمیق مقامات ارشد نظامی و یک نیروی شبه نظامی که در کنار ارتش می‌جنگند، آشکار شده است.

به گزارش وال استریت ژورنال واحد شبه‌ نظامی واگنر که از زمان جذب ده‌ها هزار محکوم از زندان‌های روسیه در ماه‌های اخیر بزرگ‌تر شده است، بیشترین تلفات را از زمان رهبری یک کمپین چند ماهه برای تصرف شهر باخموت در شرق اوکراین متحمل شده است.

یوگنی پریگوژین، بنیانگذار واگنر، از حضور نیروهای خود در میدان نبرد برای تسلط بر کرملین استفاده کرده است. او به دنبال کسب اعتبار برای پیروزی‌هایی مانند تصرف سولدار در شمال باخموت در ژانویه و تصرف سورودونتسک در تابستان گذشته است.

پریگوژین با متهم کردن برخی مقامات کرملین به «خیانت بزرگ» گفت: « دستهایی در کار است که هدفشان چیزی جز تلاش برای نابودی گروه واگنر نیست. این را می توان با خیانت برابر دانست.»

آقای پریگوژین در مجموعه‌ای از پیام‌های صوتی که در ۴۸ ساعت گذشته در کانال تلگرامی خود ارسال شده است، مستقیم‌ترین حملات خود را علیه سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و والری گراسیموف، فرمانده کل نیروهای مسلح انجام داد. او مدعی شد سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه دستور داده‌اند که مهمات گروه واگنر را تامین نکنند و از حمل‌ونقل هوایی حمایت نکنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه تاس، اتهامات آقای پریگوژین قبل از دیدار وانگ یی، دیپلمات ارشد چین، از مسکو صورت گرفت.

به گزارش تاس، آقای وانگ با نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت دیدار کرد و انتظار می‌رود روز چهارشنبه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار کند.

ایالات متحده ابراز نگرانی کرده است که چین ممکن است در حال بررسی ارسال سلاح های مرگبار به روسیه باشد.

XS
SM
MD
LG