لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

نشست وزیران کشورهای بریکس در آفریقای جنوبی


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، سمت چپ، و فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، در حاشیه نشست وزیران خارجه بریکس در کیپ تاون.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، سمت چپ، و فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، در حاشیه نشست وزیران خارجه بریکس در کیپ تاون.

نشست وزیران خارجه کشورهای عضو گروه «بریکس»، شامل برزیل، روسیه، هند، آفریقای جنوبی و چین، قرار است روز پنجشنبه در شهر کیپ‌تاون در آفریقای جنوبی برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دستور کار این نشست علنی نشده است، اما تحلیلگران گفتند که هدف از گفتگوها، تعمیق روابط میان اعضا و احتمال افزایش اعضای این گروه است.

یک منبع وزارت خارجه آفریقای جنوبی گفت: پیش‌بینی می‌شود در مورد «بانک جدید توسعه» بریکس گفت‌و‌گو شود.

این گروه در پی تهاجم روسیه به اوکراین، به دنبال این است که خود را به عنوان وزنه‌ای در برابر برتری ژئوپولتیک غرب نشان دهد.

به گزارش رویترز، گفتگوهای وزیران امورخارجه این پنج کشور، مقدمه نشست ماه اوت در شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی است که به دلیل حضور احتمالی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در آن، جنجال ایجاد کرده است.

دیوان بین المللی کیفری، حکم بازداشت ولادیمیر پوتین را صادر کرده است. این دادگاه در ماه مارس، او را به جنایت جنگی از طریق اخراج اجباری کودکان از سرزمین‌های تحت اشغال روسیه در اوکراین متهم کرد. مسکو این اتهامات را رد می‌کند. آفریقای جنوبی پیشتر در ژانویه از رئیس جمهوری روسیه برای شرکت در این نشست دعوت کرده بود.

مقامات آفریقای جنوبی تائید کردند که وزیران خارجه برزیل، روسیه، هند و آفریقای جنوبی در نشست کیپ‌تاون شرکت می‌کنند. از طرف چین، معاون وزیر خارجه، نماینده این کشور خواهد بود.

رهبران گروه بریکس گفته‌اند که آماده پذیرش اعضای جدید از جمله کشورهای تولیدکننده نفت هستند.

بر اساس این گزارش، ونزوئلا، آرژانتین، ایران، الجزایر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در فهرست کشورهایی هستند که به طور رسمی برای پیوستن یا درخواست داده‌ یا ابراز علاقه کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG