لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

مسئول سياست‌های نفتی روسیه برای شرکت در اجلاس اوپک به وین رفت


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، (در عقب) و مدیر عامل شرکت روس‌نفت، ایگور سچین، در مراسم امضای قرارداد در انجمن بین المللی اقتصادی در سن پترزبورگ – ۳ خرداد ۱۳۹۳ (۲۴ مه ۲۰۱۴)
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، (در عقب) و مدیر عامل شرکت روس‌نفت، ایگور سچین، در مراسم امضای قرارداد در انجمن بین المللی اقتصادی در سن پترزبورگ – ۳ خرداد ۱۳۹۳ (۲۴ مه ۲۰۱۴)

مدیران نفتی و مقامات دولتی روسیه بر این باورند که کاهش قیمت‌ها توسط واشنگتن و عربستان سعودی، بزرگترین عضو اوپک، هماهنگی شده است

شرکت روس‌نفت، تولید کننده عمده نفت روسیه، می‌گويد قرار است مدير عامل شرکت، ایگور سچین، روز ۴ آذرماه برای شرکت در همآيش بازار انرژی به وين سفر کند. اين همآيش تنها دو روز پيش از نشست اوپک برای تبادل نظر درباره افت قيمتهای جهانی نفت در اين شهر برگزار خواهد شد.

اين شرکت دولتی روز دوشنبه از اظهار نظر بيشتر در اين مورد خودداری کرد، اما اين اعلان غيرمنتظره گمانه زنی‌ها در بازارهای نفتی را افزايش داد که آقای سچين، از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت ملاقات خواهد کرد.

بازار نفت در انتظار نتيجه نشست ۶ آذرماه اوپک درباره اين است که آيا توليدکنندگان نفت برای جلوگيری از افت بيشتر قيمت‌ها حاضر می‌شوند از سطح توليد خود بکاهند يا نه. از خردادماه گذشته تاکنون قيمت‌های نفت نزديک به ۳۰ درصد کاهش داشته و به درآمدهای کشورهای توليدکننده صدمه زده است. روسیه بزرگترین صادر کننده نفت در خارج از اوپک است.

درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز نیمی از بودجه دولت روسیه را تشکيل می‌دهد، و کاهش قیمت، به شدت به اقتصاد کشور آسيب رسانيده است، اقتصادی‌که پيش از آن توسط تحریم‌های غرب بر سر بحران اوکراین ضربه خورده بود.

سرپا نگه داشتن بازار

در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ نيز آقای سچين، به عنوان معاون نخست وزیر روسیه، هنگامی‌که قيمت‌های نفت بر اثر بحران مالی سقوط کرده بود، در نشست اوپک حضور داشت، اما روسیه در نهایت از مشارکت در کاهش تولید برای تقویت بازار خودداری ورزيد.

به گفته تحلیلگران، روسیه اکنون سیاست نزدیک شدن به دیگر تولید کنندگان را دنبال می‌کند، هر چند انتظار کمی می‌رود که مسکو برای پیوستن به اوپک و یا حتی برای کاهش توليد تلاش کند.

روس‌نفت گفت اجلاس نفتی در ابتدا قرار بود در ونزوئلا در تاریخ ۳۰ آبان تشکيل شود، ولی به دليل ابتکار طرف ونزوئلايی به وین نقل مکان داده شد.

ونزوئلا تندروترین عضو اوپک در پشتيبانی از کاهش توليد برای جلوگيری از افت بيشتر قيمت‌ها است. اوايل روز دوشنبه روس‌نفت اعلام کرد که آقای سچين با معاون رئيس جمهوری و وزير امور خارجه ونزوئلا، رافائل راميرز، در مسکو ديدار و با يک قرار داد عرضه نفتی بين دو کشور توافق کرد.

آقای رامیرز يک عضو کهنه‌کار اوپک و تا دوماه پيش وزیر انرژی ونزوئلا بود. وی اکنون سرگرم انجام يک تور ديپلماتيک شامل بازديد از ايران، الجزاير، قطر و سوريه برای تقویت روابط دو جانبه و گفتگو در مورد بازار نفت در آستانه نشست اوپک است.

مدیران نفتی و مقامات دولتی روسیه بر این باورند که کاهش قیمت‌ها توسط واشنگتن و عربستان سعودی، بزرگترین عضو اوپک، هماهنگی شده است.

XS
SM
MD
LG