لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

باراک اوباما: راه مذاکره با ایران باز است


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیون آمریکا که روز دوشنبه منتشر شد گفت راه مذاکره با ایران بر سر برنامه جنجالی اتمی اش باز است.

رئیس جمهوری امریکا گفت انتخاب یک میانه رو به عنوان رییس جمهوری آینده ایران بیانگر این نکته است که ایرانیها می خواهند به سمت و سوی متفاوتی حرکت کنند.
آقای اوباما در عین حال افزود وی هنوز اطمینان ندارد که این راه جدید، لزوما به پیشرفت قابل ملاحظه ای در زمینه جاه طلبی های هسته ای ایران ختم شود.

رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از این مصاحبه گفت ایران به خوبی می داند که ایالات متحده و متحدانش تا زمانی که تهران ثابت کند در پی ساخت سلاح هسته ای نیست، تحریمها را لغو نخواهند کرد.

باراک اوباما در این مصاحبه خاطرنشان کرد مادامی که یک تفاهمی اساسی درمورد چنین گفتگویی وجود داشته باشد دلیلی ندارد که ما به مذاکره اقدام نکنیم.

رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری و ضمن اشاره به آیت الله خامنه ای گفت در هر صورت، او رهبر ایران است و ما باید مترصد بمانیم که اوضاع در چند هفته، چند ماه و یا چند سال آینده چگونه شکل خواهد گرفت.

آقای اوباما بلندپایه ترین مقام امریکایی است که درباره انتخابات ایران اظهار نظر کرده است. قبلاً نیز جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، پس از اعلام نتیجه انتخابات ایران گفته بود «آمريکا به رغم محدوديت‌ها در انتخابات رياست جمهوری ايران، به رای مردم ایران در این انتخابات احترام می‌گذارد».

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز پس از اعلام نتایج گفت «ما شهامت ایرانیان را که در این فضا پای صندوقهای رای ‌رفتند می‌ستاییم» و «برای گفت‌وگو و تعامل با دولت و مردم ایران» به منظور رسیدن به راه‌حلی سیاسی آماده‌ایم.
XS
SM
MD
LG