لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

روسیه از کند شدن روند مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵ ابراز نگرانی کرد


عکس آرشیوی از سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه و از مذاکره‌‌کنندگان ارشد روسیه در مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران
عکس آرشیوی از سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه و از مذاکره‌‌کنندگان ارشد روسیه در مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران

معاون وزیر خارجه روسیه و از مذاکره‌‌کنندگان ارشد آن کشور در مذاکرات اتمی شش قدرت جهانی جهانی عضو گروه ۱+۵ با ايران، روز جمعه از آنچه که او «کند شدن پيشرفت» مذاکرات جاری خواند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگئی ريابکوف با بیان این که روند پيشرفت مذاکرات «به تدريج در حال کند شدن است،» گفت اين موضوع برای مسکو «بسيار نگران کننده» است و دليل آن هم فرصت اندک باقیمانده تا مهلت تعیین شده پايان ماه مذاکرات هسته‌ای دانسته است.

آقای ريابکوف که این اظهارات را در بدو ورود به وين، پايتخت اتريش، برای پیوستن به گفتگوهای ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، بیان کرد، همچنین تاکید کرد که همه «ما نياز داريم فوراً وارد مرحله نهايی شويم.»

خبرگزاری روسی ايتارتاس نيز به نقل از يک منبع آگاه ادعا کرد که «پیشرفت چندانی» در این دور از گفتگوها در وین برای نگارش متن توافق نهايی حاصل نشده و به گفته او «مذاکرات عملا به وقفه افتاده است و احتمال تمديد ضرب‌الاجل وجود دارد.»

ایران و گروه ۱+۵ پس از رسیدن به تفاهم سیاسی درباره اجزای اساسی توافق جامع اتمی در اواسط فروردین ماه، نگارش متن توافق را از دهم اردیبهشت آغاز کردند. پس از چند دور مذاکره، دور هفتم این گفتگوها از روز چهارشنبه در هتل کوبورگ وین از سر گرفته شد.

معاونان وزیران خارجه ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ روز جمعه در وین به منظور تکمیل روند نگارش متن توافق جامع هسته‌ای دیدار کردند و پس از آن رایزنی‌های دوجانبه و چندجابنه هیئت‌های مذاکره کننده برگزار شد.

نشست معاونان وزیران خارجه ایران و ۱+۵ به ریاست عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ برگزار شد. همزمان، هیئت‌های کارشناسی دو طرف که از هفته گذشته در وین مانده بودند، همچنان به مذاکرات خود ادامه دادند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، حمید بعیدی نژاد رییس تیم کارشناسی ایران از تمایل جدی کشورش و دیگر اعضای گروه ۱+۵ برای سرعت دادن به پیشرفت در مذاکرات خبر داد.

XS
SM
MD
LG