لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

عراقچی: تمهیدات پیش بینی شده در توافق جامع، دائمی نخواهد بود


ایران می گوید هیچ یک از تمهیدات پیش بینی شده در توافق جامع، دائمی نخواهد بود.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه گفت در صورت حصول توافق جامع هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵، این توافق «دوره زمانی مشخص» خواهد داشت و «هیچ یک از تمهیدات پیش بینی شده در آن دائمی نخواهد بود.»

این سخنان عباس عراقچی در واکنش به صحبت های روز قبل قائم مقام وزارت خارجه آمریکا بیان شده که در نشست کمیته جهانی یهودیان آمریکا گفته بود توافقی که قدرت های جهانی در حال تلاش برای رسیدن به آن هستند « تاریخ انقضا ندارد.»

آنتونی بلینکن در این نشست با اشاره به اینکه بخش های مختلف توافق مدت زمان های متفاوت دارد، گفت: «تعهد ایران به معاهده منع گسترش سلاح های کشتار جمعی و تولید نکردن بمب اتمی و همچنین بازرسی های دقیق تحت پروتکل الحاقی مدام و همیشگی خواهد بود.»

عباس عراقچی با این حال اعلام کرده است تعهدات ایران به معاهدات بین المللی همچون ان.پی.تی (منع گسترش سلاحهای کشتار جمعی) تا زمان الحاق این کشور به این معاهدات تداوم خواهد داشت.

ایران برمبنای تفاهم لوزان پذیرفته است به عنوان بخشی از توافق جامع هسته ای، پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه به اجرا در آورد. این پروتکل بازرسی های گسترده و حتی سرزده بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هست های کشورهای عضو را مجاز می داند.

طی هفته های گذشته موضوع دسترسی آژانس به مراکز نظامی و سایت های غیر هست های ایران بر منبای پروتکل الحاقی به یکی از چالش های پیش روی مذاکره کنندگان تبدیل شده و واکنش های متفاوت مقامهای ایرانی را به همراه داشته است.

در یکی از آخرین اظهار نظرها در این خصوص، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفته بود «گلچین کردن بخش هایی از پروتکل الحاقی» توسط ایران امکان پذیر نیست و امکان اقدامات مشابه را به طرف مقابل می دهد.

دور دیگری از گفتگوهای هسته ای برای نگارش متن توافق جامع هسته ای از روز چهارشنبه، در وین از سر گرفته می شود. در این روز، هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با عباس عراقچی در وین دیدار و گفتگو می کند.

در همین حال خبرگزاری های ایران از سفر چند ساعته محمد جواد ظریف به مسقط و دیدار او با یوسف بن علوی خبر دادند. این دومین دیدار وزرای خارجه ایران و عمان طی بیست روز گذشته است. خبرگزاری فارس به نقل از منابع آگاه «مذاکرات هسته ای» و «بررسی اوضاع یمن، بویژه نشست ژنو» را محور این دیدار ذکر کرده است.

XS
SM
MD
LG