لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

دور هفتم مذاکرات ایران و ۱+۵ برای نگارش متن توافق جامع اتمی آغاز شد


دور هفتم مذاکرات ایران و ۱+۵ برای نگارش متن توافق جامع اتمی آغاز شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

در حالی که تنها ۲۰ روز به پایان مهلت تعیین شده ایران و قدرت‌های جهانی برای رسیدن به توافق جامع اتمی باقی مانده، دور دیگری از گفتگوها با هدف نگارش متن نهایی توافق روز چهارشنبه در وین پایتخت اتریش آغاز شد.

این دور از گفتگوها بین عباس عراقچی و مجید تحت روانچی معاونان وزیران خارجه ایران از یک سو، و هلگا اشمیت معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان آغاز شد.

هیئت‌های کارشناسی دو طرف، که مذاکرات خود را از هفته گذشته همچنان در وین ادامه داده‌اند، روز سه شنبه به مدت ۴ ساعت درباره نحوه برچیدن تحریم‌ها مذاکره کردند. حمید بعیدی نژاد سرپرست تیم کارشناسی ایران، اظهار امیدواری کرده است که پیشرفت‌هایی در این دور از مذاکرات حاصل شود.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ روز سوم آذر ۱۳۹۲ به توافقی اولیه برای حل پرونده هسته‌ای ایران دست یافتند، که قرار بود ظرف یک سال به توافق نهایی تبدیل شود. این مهلت بعداً تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۵ (نهم تیر ماه ۱۳۹۴) تمدید شد.

به دنبال رسیدن به تفاهم سیاسی درباره اجزای اساسی توافق جامع اتمی در اواسط فروردین ماه، روند نگارش متن آن از دهم اردیبهشت آغاز شد و پس از چند دور مذاکراه، دور هفتم این گفتگوها از امروز چهارشنبه ۲۰ خرداد ماه در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد.

این دور از گفتگوها، بیشتر بر سر نگارش ضمائم توافق، زمان‌بندی لغو یا تعلیق تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، و همینطور نحوه دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات مورد نیاز بازرسان در ایران متمرکز است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مذاکرات جاری برای نگارش متن توافق جامع را «بسیار فشرده» توصیف کرد و گفت «باید این روند تدریجی را طی کنیم تا برای پرانتزها و موضوعات اختلافی باقیمانده راه حل‌های مشخصی یافته و زمینه‌های حصول یک توافق جامع فراهم شود.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مرضیه افخم در نشست خبری روز چهارشنبه خود در تهران، در پاسخ به پرسشی درباره حمایت رهبران گروه ۱+۵ از مذاکرات جاری و توافق با ایران گفت «این که کشورهای مختلف از روند مذاکرات و مسیری که تا الان طی شده است حمایت کنند، نکته وی‍ژه‌ای نیست. در این مدت بسیاری از کشورها از روند مذاکرات و زمینه‌ها برای حصول یک توافق حمایت کرده‌اند.»

این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در حالی مطرح می‌شود که رئیس جمهوری پیشین فرانسه در سفر روز دوشنبه خود به اسرائیل، از روند مذاکرات جاری قدرت‌های جهانی با ایران و توافق احتمالی هسته‌ای با تهران انتقاد کرد.

نیکولا سارکوزی پس از دیدار با رئیس جمهوری و نخست وزیر اسرائیل در تل آویو گفت مذاکرات جاری هسته‌ای، در واقع بین ایران و ایالات متحده برگزار می‌شود و بقیه اعضای ۱+۵، از جمله فرانسه، در حاشیه قرار گرفته‌اند.

وی همچنین درباره توافقی که در حال شکل گیری است، گفت این توافق به ایران اجازه تحقیق و توسعه و غنی سازی می‌دهد که این، توافق خوبی نیست.

این انتقادات رهبر حزب راست جمهوریخواهان فرانسه، در حالی مطرح می‌شود که پاریس در مقایسه با سایر اعضای گروه ۱+۵، از سال ۱۳۹۲ به این سو موضعی سرسختانه‌تری در مذاکرات با ایران داشته است.

وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در واکنش گفت، نقد سیاست خارجی پاریس از سوی رییس جمهوری پیشین آن کشور، آن هم در یک کشور خارجی، «خلاف سنت سیاسی» فرانسه است.

لوران فابیوس افزود آقای سارکوزی اطلاعات و واقع بینی کافی در این زمینه ندارد و به قول مارسل پروست، نویسندۀ بزرگ فرانسوی، «تقلید افکار حقیرانه» را به نمایش گذاشته است.

XS
SM
MD
LG