لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۹

هشدار گروسی درباره پیامدهای حادثه بالقوه هسته‌ای در نیروگاه زاپروژیا


هیأت کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به ریاست رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا بازدید می‌کند. (۱۱ شهریور ۱۴۰۱)
هیأت کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به ریاست رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا بازدید می‌کند. (۱۱ شهریور ۱۴۰۱)

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پیامدهای خطرناک یک حادثه بالقوه هسته‌ای در نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا هشدار داد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز جمعه گفت که گلوله‌باران شهر انرودار اوکراین منجر به قطع برق در این شهر شده است. نیروگاه زاپروژیا در حومه این شهر قرار دارد.

گروسی بدون متهم کردن اوکراین یا روسیه هشدار داد این اقدامات نظامی ایمنی نیروگاه هسته‌‌ای زاپروژیا را، که در اشغال روس‌ها است، به خطر می‌اندازد.

گروسی با اشاره به تهدید شدن فعالیت این نیروگاه در نتیجه قطع کامل برق در انرودار، گفت احتمال این که راپروژیا بتواند از خارج نیروگاه برق کمکی دریافت کند «کم است.»

او افزود که این گلوله‌باران کارکنان این نیروگاه و خانواده‌های‌شان را به مخاطره انداخته و تامین نیروی کار کافی برای فعالیت نیروگاه را دشوار کرده است و در نتیجه «خطر وقوع یک حادثه هسته‌ای به میزان چشمگیری افزایش یافته است.»

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به پیامدهای بسیار خطرناک استفاده از یک نیروگاه هسته‌ای برای چانه‌زنی در جنگ هشدار داد، خواستار توقف فوری گلوله‌باران مناطق اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا و ایجاد منطقه حفاظتی برای تامین «ایمنی و امنیت هسته‌ای» آن شد.

تیم بازرسان آژانس روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۰ و ۱۱ شهریور) به رغم درگیری‌های شدید در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، با هدف «جلوگیری از بروز یک فاجعه‌ هسته‌ای» از این نیروگاه بازدید کردند.

به گفته رافائل گروسی کارشناسان از تمام بخش‌های این نیروگاه از جمله اتاق‌های کنترل، سیستم‌های اضطراری، و ‌ژنراتورهای دیزلی بازدید و با کارکنان آن دیدار کردند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، نیز پیشتر بعد از دیدار با رهبران اوکراین از جامعه جهانی خواست برای متقاعد کردن روسیه به دست برداشتن از اشغال این نیروگاه و غیر نظامی کردن آن، تلاش کنند.

XS
SM
MD
LG