لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

گفت‌و‌گوی وزیران دفاع آمریکا و ترکیە با تمرکز بر تقویت همکاری‌های دفاعی و خرید «اس-۴۰۰»


همزمان با هشدارهای واشنگتن بە آنکارا نسبت بە خرید تسلیحات روسی، وزیران دفاع آمریکا و ترکیە در مورد «افزایش و تقویت روابط بلندمدت دفاعی» بین دو کشور با یکدیگر تلفنی گفتگو کردند.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحدە، اعلام کرد، روز جمعه ۹ مهر ماه در گفتگوی تلفنی خود با خلوصی آکار، همتای ترکیەای خود، در مورد «افزایش و تقویت روابط بلندمدت دفاعی» بین دو کشور گفتگو کردە و دو طرف دیدگاەهای خود «در مورد مسائل منطقەای از جملە تهدید مشترک تروریسم» بە اشتراک گذاشتە‌اند.

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به همکاری اخیر دو کشور در افغانستان، نسبت به ارزش فراوان روابط دفاعی ایالات متحدە با ترکیە تاکید کرد.

وزارت دفاع ملی ترکیە هم در بیانیەای اعلام کردە است کە دو طرف در این تماس تلفنی، دربارە «هماهنگی در مورد مسائل دوجانبە، منطقەای و امنیتی، گفتگو و بر اهمیت هماهنگی دوجانبە نزدیکتر و تقویت روابط نظامی مشترک، تاکید کردند.»

در هفتە‌های اخیر اختلاف میان واشنگتن و آنکارا بر سر خرید سامانە پدافند موشكی اس-۴۰۰ روسیە توسط ترکیە، بار دیگر بالا گرفته است.

روز جمعە ۹ مهر ماه، وندی شرمن، قائم مقام وزیر خارجه ایالات متحده، در سخنانی در سوئیس، درباره پیامدهای خرید این سامانه و تسلیحات بیشتر از روسیه به ترکیه هشدار داد.

بە گفتە او، این سامانه روسی با سیستم‌های دفاعی ناتو سازگار نیست و آمریکا هم از ترکیە درخواست کردە تا بە دنبال خرید این سامانە و تسلیحات بیشتر از روسیە نباشد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیە، در دیدار چهارشنبە گذشتە خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیە، گفت کە آنکارا قصد دارد مجموعه دیگری از این سامانه پیشرفته را خریداری کند.

ترکیه پیشتر و در ماه دسامبر گذشته اولین سامانه «اس-۴۰۰» را خریداری کرد و آمریکا در واکنش، اداره صنایع دفاعی ترکیه، اسماعیل دمیر رئیس، و سه کارمند آن را تحریم کرد.

XS
SM
MD
LG